زندگینامه لوییز هی

فهرست محتوای این مقاله

لوییز هی کیست ؟

شاید شما هم کتاب شفای زندگی را خوانده باشید. قلم بی نظیر نویسنده که شما را به دنیایی از اتفاقات خوب خواهد برد غیر قابل انکار است و این یکی از معجزات لوییز هی ( Louise Hay ) است. این نویسنده مشهور در 8 اکتبر سال 1926 در لس آنجلس آمریکا به دنیا آمده است و یکی از تاثیرگذارترین نویسنده هایی است که به دوران خود زیسته اند. لوییز هی کتاب شفای زندگی را در سال 1984 نوشت و در 30 آگوست سال 2017 در حالی که 90 سال سن داشت درگذشت.

نام به فارسى لوییز هی
نام به انكليسى Louise Hay
تاریخ تولد 8 اکتبر 1926
تاریخ مرگ 30 آگوست 2017
محل زندگی لس آنجلس آمریکا
همسر ندارد
شغل نویسنده
ثروت نامشخص

دوران کودکی لوییز هی

لوییز هی از پدری با نام هنری جان لونی (Henry John Lunney؛ 1901–1998) و مادری با نام ورونیکا چوالا (Veronica Chwala؛ 1894–1985) متولد شد. لوییز هی کودکی خوبی نداشت. او دختربچه ای 18 ماهه بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند. شاید لوییز هی توانست به عنوان یک کودک با این بخش از زندگی خود به خوبی کنار بیاید اما در نهایت بخش دردناک ماجرا آنجا آغاز شد که مادرش به عنوان یک خدمتکار شبانه روزی مشغول به کار شد و لوییز هی ناگزیر ساعاتی را در پانسیون می گذارند. او کودکی گریان بود که حتی پرستاران نیز از پس گریه های او بر نمی آمدند. در نهایت مادرش مجبور شد که او را از پانسیون خارج کند و اینجا بود که مادرش هم برای او نقش پدر را داشت و هم مادر. مادرش در نهایت با ارنست کارل وانزنراید (Ernest Carl Wanzenreid ؛ 1903–1992) ازدواج کرد که بسیار مادر لوییز را مورد ضرب و شتم قرار می داد و با لوییز هی هم نامهربان بود که بر مشکلات او افزود.

در سال 1930، خواهر لوییز هی به دنیا آمد و این در حالی بود که وضعیت خانواده رو به فقر بیشتر می رفت. لوییز هی در این بهبهه تنها 5 سال داشت که یکی از بدترین اتفاقات زندگیش رخ داد. لوییز هی در سن 5 سالگی توسط پیرمرد همسایه خود مورد تجاوز قرار گرفت و با اینکه آن مرد به 15 سال زندان محکوم شد اما باز هم صدمات روحی وارد شده به لوییز غیرقابل انکار بود.

در این سال ها، شاید لوییز هی به عنوان یک کودک تصویری حقارت آمیز از خود در ذهن داشت که البته به این نتیجه می انجامید که او در نهایت موفق به انجام هیچ کاری نخواهد شد. این الگو در دنیای بیرون او هویدا بود. او حتی در سال هایی که به مدرسه می رفت نیز لباس هایی فقیرانه داشت. به گفته خود او در سال هایی که در مدرسه حضور داشت، تصور می کرد که دختری بی لیاقت است و حتی شاهد این امر را نیز نرسیدن کیک به خود در روز جشن می دانست.

نوجوانی دردناک لوییز هی

لوییز هی به عنوان یک نوجوان 15 ساله دیگر نمی توانست در مقابل سواستفاده های جنسی که از او می شد تاب بیاورد و در نهایت از مدرسه فرار کرد و به عنوان یک پیش خدمت در یک رستوران مشغول به کار شد. با اینکه کار او سخت تر از زمانی بود که در خانه بود اما باز هم با توجه به اینکه امنیت بیشتری داشت این کار را انتخاب کرد. لوییز هی سخت تشنه محبت و مهربانی بود. مانند هر نوجوان دیگری که دوران کودکی سختی را گذرانده است نمی توانست این نیاز را در خود سرکوب کند و به همین دلیل، در مقابل کوچکترین مهربانی تن خود را در اختیار سواستفاده گران قرار می داد. روز بعد از تولد 16 سالگی اش، دختری را به دنیا آورد که توانایی نگه داری از او را نداشت.

در نهایت هم، بچه را به خانواده ای داد که در آرزوی کودکی بودند. لوییز هی در نهایت پس از اینکه نوزاد را به دنیا آورد و به خانواده جدیدش سپرد، نزد مادر خود برگشت و او را با خود به همراه برد. البته خواهر کوچک 10 ساله اش نزد پدر ماند چرا که عزیز پدرش بود. لوییز هی به علت اینکه احساس بی ارزش بودن را در خود نهادینه کرده بود، هیچگاه در سال های آتی زندگی خود نتوانست به موفقیت در روابط خود دست پیدا کند. این احساس به دلیل خشونتی بود که او در کودکی تجربه کرده بود و همین هم باعث شده بود که با مردانی وارد رابطه شود که اغلب به او توهین می کردند و او را مورد آزار و اذیت قرار می دادند. لوییز هی در نهایت اما توانست با تمرین های بسیار و اندیشه های مثبت به خود کمک شگرفی در این زمینه داشته باشد و نه تنها مردان بد از زندگی او حذف شدند، بلکه توانست به درجه بالایی در روابط خود برسد.

نخستین ازدواج لوییز هی

زمانی که لوییز هی کار خود را با مشاغل سطح پایین در شیکاگو آغاز کرد پس از چندین سال کار به نیویورک رفت و توانست در آنجا مدل شود. لوییز هی همچنان هم خود را مدلی زیبا نمیدانست و اینجا بود که به مشکل اصلی پی برد. او سالهایی که به عنوان مدل در این کشور مشغول به کار بود با اندرو هی (Andrew Hay؛ 1928–2001) آشنا شد که انگلیسی تبار و تاجر بود و مرد بسیار محترمی بود. لوییز هی و این مرد با هم ازدواج کردند. او تصور می کرد که بهترین همسر دنیا را دارد چرا که در عین اینکه به سفرهای متعدد می رفت از زمان خود در کنار او لذت می برد. لوییز هی کم کم تصور می کرد که تمامی اتفاقات خوب ماندگار خواهند بود اما پس از 14 سال زندگی زناشویی، در نهایت شوهرش به او گفت که قصد دارد با زن دیگری به نام شارمن داگلاس (Sharman Douglas) ازدواج کند. با اینکه این شکست برای لوییز هی سخت و دشوار بود اما در نهایت فهمید که با گذشت زمان می تواند خود را به زندگی بازگرداند.

لوییز هی زندگی خود را متحول کرد

شاید تصور کنید که لوییز هی هم مانند عده بسیاری که در مقابل مشکلات سر خم می کنند در نهایت نتوانست با این مسائل رو به رو شود و شکست خورد اما اینطور نیست. شاید بتوان اینطور گفت که لوییز هی خود را انجام داد و تحولی در زندگی خود ایجاد کرد که تماما مسئول آن بود. او به صورت تصادفی با یکی از جلسه های علوم دینی در نیویورک آشنا شد. با اینکه پیام آن ها برای او چندان جالب توجه نبود اما باز هم علاقه اش به این بخش از علاقه اش به مد و زیبایی بیشتر بود.

لوییز هی، بیشتر وقت خود را به مطالعه سپری می کرد و در نهایت توانست مقام درمانگر مجاز کلیسا را دریافت کند و به عنوان یک مشاور در کلیسا مشغول به کار شد. این بخش اما برای او آغازی کوچک بود چرا که همچنان هم زندگی او به صورت کاملا معمولی سپری می شد. در نهایت اما تصمیم گرفت که مراقبه های ماورایی را شروع کند و برای خود کار ویژه ای دست و پا کند. او در این بخش ابدا سیگار نمی کشید، مشروب نمی خورد و با اینکه مسن ترین دانشجو به شمار می آید اما همچنان هم به لحظه لحظه خود عشق می ورزید.

لوییز هی روزی چهار بار مراقبه های مختلف انجام می دهد. او با اینکه ابعاد مختلفی از بیماری های روحی که منجر به بیماری جسم می شدند را مورد بررسی قرار داده بود اما در نهایت با تشخیص پزشکان به این نتیجه رسید که سرطان دارد. لوییز هی با توجه به اینکه خاطره بسیار تلخی را از تجاوز به خود در سن 5 سالگی ایجاد کرده بود، هم اکنون برای او هیچ تعجبی نداشت که سرطانی را در ناحیه تناسلی خود آفریده بود. لوییز هی با این حال در ابتدا دچار سردرگمی های بسیار شد اما هر چقدر که بیشتر زمان می گذشت علاقه اش به اینکه اتفاقات را رها کند و به یک آرامش درونی دست یابد بیشتر می شد. سرطان برای او یک بیماری درمان ناپذیر نبود.

او خود این بیماری را آفریده بود و میخواست که خودش هم آن را از بین ببرد. اگر میخواست تن خود را به جراحان بسپارد مطمئن بود که هرگز قادر نخواهد بود از اتاق عمل سالم بازگردد. اینجا بود که لوییز هی فهمید سرطان، زاده ی یک الگوی ذهنی است که باید آن را پاک کند. او در گذشته محبت چندانی ندیده بود اما تصمیم گرفت که خود را با دوست داشتن شفا دهد. الوییز هی با تمرین های ذهنی و همچنین تغییر رژیم غذایی خود در نهایت توانست این بیماری را به صورت کامل از بدن خود پاک کند. لوییز هی باور دارد که هرآنچه که باید را می داند، در جهان او همه چیز نیکوست و هرچه را که بخواهد به سراغش خواهد آمد. دانش تازه ای در زمینه های مختلف وجود ندارد و هرآنچه که باید را می داند که همین هم موجب شادمانی و شادکامی او خواهد شد.

کتاب شفای زندگی لوییز هی

یکی از بهترین کتاب هایی که در زمینه روانشناسی تالیف شده است کتاب شفای زندگی ( You Can Heal Your Life ) اثر لوییز هی است. او در این کتاب به شما می گوید که زندگی سراسر روابط خواهد بود. شما با همه چیز رابطه دارید حتی با این مطلبی که الان در حال خواندن آن هستید. آنچه که باید بدانید و در واقع رمز شادکامی شما خواهد بود این است که روابطی که با اشیا و تمامی وسایل و ابزار اطراف خود دارید، بازتاب رابطه ای است که با خودتان خواهید داشت. طبق گفته لوییز هی، این روابط با اینکه تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر باورهای گذشته شما هستند اما باز هم شما میتوانید آن ها را تغییر دهید که در نهایت واکنش مردم و زندگی را نسبت به خودتان خواهید دید.

لوییز هی می گوید خودتان را سرزنش نکنید

لحظه ای تصور کنید که کار بدی انجام داده اید. در این حال چقدر خودتان را سرزنش خواهید کرد. بدون شک زمانی هم در گذشته کاری انجام داده اید که والدین شما از آن ناراحت شده اند و به سرزنش شما پرداخته اند. در این بخش اما نمیتوان والدین شما را مقصر دانست، آن ها در واقع قربانیان قربانیان هستند و نمی توان آنها را ازین بابت ملامت کرد. روابطی که ما داریم، بازتاب خود ما هستند.آنچه که شما به سوی خود خواهید کشاند در واقع نمایانگر ویژگی هایی هستند که در مورد روابط به آنها رسیده ایم. شما میتوانید این مورد را در روابط بین همسر، رئیس و همچنین کارمند و حتی روابط بین خودتان و عشقتان هم بررسی کنید و در نهایت خواهید دید که هر چه که به آن باور دارید برای شما اتفاق خواهد افتاد.

در این بخش اما لوییز هی تمرین های بسیاری را به شما خواهد داد. هم اکنون برای مثال به لحظه ای فکر کنید که یکی از مهم ترین اشخاص زندگیتان، شما را آزار می دهد. شما سه ویژگی از این فرد که مورد پسندتان نیست را در ذهن بیاورید و آن ها را آنگونه که دوست دارید تغییر دهید توصیف کنید. اگر به اعماق وجود خود نگاه کنید خواهید دید که شما هم رفتارهایی را خواهید داشت که شبیه به همین رفتارها هستند. چشمان خود را ببندید و این رفتارها را پیدا کنید. آنگاه از خودتان این سوال را بپرسید که آیا واقعا می خواهید این رفتارها را عوض کنید. هرگاه بتوانید این الگوها و عادتها و باورهای غلط را از ذهن خود بیرون کنید، خواهید دید که روابط شما به طرز معجزه آسایی شفا پیدا خواهند کرد. آنگاه یا این افراد عوض خواهند شد و یا به طور کل از زندگی شما بیرون خواهند رفت که در هر صورت برای شما خوشایند خواهد بود.

لوییز هی عشق را عجولانه نمی خواند

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که برای وجود چیزی اصرار می ورزید. حقیقت این است که این اصرار جز عطش و بدبختی برای شما چیزی نخواهد داشت. عشق هیچگاه از بیرون نخواهد آمد بلکه از درون ما شکوفا خواهد شد. شاید هنوز شما آنقدر پرورش نیافته اید که عشقی که میخواهید را به زندگی خود بیاورید. دقت داشته باشید که هرگز بخاطر بی کسی، یک فرد را به زندگی خود وارد نکنید. باید بدانید که چگونه عشقی را می خواهید به سمت خود بکشانید، این عشق برای شما چه ویژگی هایی خواهد داشت؟ فهرستی از آن تهیه کنید، ببینید که چه چیزی است که شما را ازین عشق دو نگه میدارد، این مشکلات را ابتدا در خودتان حل کنید و سپس خواهید دید که به خودی خود همه چیز در اطراف شما تغییر خواهد کرد. در نهایت، لوییز هی در این کتاب بی نظیر خود به شما می گوید که چگونه میتوانید برای زندگی خود معجزه کنید. شما میتوانید با تغییر افکار و پرورش آنها، به راحتی هرآنچه که میخواهید را به زندگی خود جذب کنید و حتی عشقی که سال ها در انتظار آن بوده اید را نیز در کنار خود داشته باشید.

اقدامات لوییز هی

 • با نوشتن کتاب های مختلفی از جمله شفای زندگی این باور در مردم ایجاد کرد که هر کس، تحت هر شرایطی می تواند بر بیماری خویش فائق آید.
 • رهبری گروه های حمایتی برای افراد مبتلا به ایدز در سال 1984.
 • تاسیس شرکت انتشاراتی  Hay House در سال 1984 که این شرکت رونق زیادی گرفت و نویسندگان زیادی را به خود جذب کرد.
 • تاسیس یک سازمان خیریه به نام بنیاد هی.

کتاب های لوییز هی

نام کتاب نام انگلیسی کتاب سال انتشار
کتاب همه چیز عالی است Everything is perfect
کتاب معجزات قرن حاضر Modern Day Mracles
کتاب قدرت در درون شماست The Power Is Within You 1995
کتاب شفای زندگی You Can Heal Your Life 1995
کتاب شفای بدن Heal Your Body 1995
کتاب شکرگزاری Gratitude: A Way Of Life 1998
کتاب روزت را با مثبت اندیشی نو کن Everyday Positive Thinking 2004
کتاب من می توانم آن را انجام دهم: چگونه از جملات تاکیدی برای تغییر زندگی خود استفاده کنیم I Can Do It: How to Use Affirmations to Change Your Life 2004
کتاب خالق زندگی بی‌نظیری برای خود باشید You Can Create An Exceptional Life 2011
کتاب نامه به لوییز Letters To Louise 2011
کتاب شفای قلب‌های شکسته You Can Heal Your Heart 2014
کتاب خودتان را دوست بدارید Loving Yourself to Great Health 2014
کتاب قلبتان را التیام بخشید Heal your heart 2014
کتاب آفرینش سلامتی Loving Yourself To Great Health 2015
کتاب ۲۱ روز تا رسیدن به تحول 21days to reach transformation 2016
کتاب زندگی تو را دوست دارد Life Loves You 2016
کتاب به زندگی اعتماد کنید: هر روز با حکمت لوئیز خود را دوست داشته باشید Trust Life: Love Yourself Every Day with Wisdom from Louise 2018
کتاب زنان توانمند Empowering Women 2019
کتاب اندیشه‌های دل Heart Thoughts 2020

جملات الهام بخش لوییز هی

 • اگر یک باور محدود کننده را بپذیرید، آنگاه برای شما به حقیقت تبدیل خواهد شد.
 • من مشکلات را رفع نمی کنم. فکرم را درست میکنم سپس مشکلات خود به خود برطرف می شوند.
 • هر فکری که فکر می کنیم آینده ما را می سازد.
 • عشق معجزه بزرگ درمان است. دوست داشتن خودمان در زندگی ما معجزه می کند.
 • من در مکان مناسب، در زمان مناسب هستم و کار درست را انجام می دهم.
 • اندیشه‌هایی که انتخاب می‌کنید، تجربه‌های شما را می‌آفریند.
 • گذشته را نمی‌توان عوض کرد، اما آینده از اندیشه‌های کنونی ما شکل می‌گیرد.
 •  هرآنچه از شما بروز می‌کند، به خودتان باز خواهد گشت.
 •  فرصت‌های طلایی در هر گوشه و کنار منتظر ما هستند.
 •  در قلب شما آن‌قدر محبت هست که می‌توانید با آن تمام این سیاره را شفا بدهید.
 •  با خودتان مهربان باشید، دوست داشتن و تأیید خود را آغاز کنید.

سایت لوییز هی