زندگینامه والاس دلویس واتلز

فهرست محتوای این مقاله

والاس واتلز کیست؟

والاس دلویس واتلز (Wallace Delois Wattles) متولد سال 1860، یک نویسنده ی آمریکایی با افکار و اندیشه هایی نو بود که در آن زمان جریان افکار و اندیشه هایش منحصر بفرد و از جایگاه خاصی برخوردار بود. می توان گفت والاس واتلز از نظر شخصیتی برای مردم ناشناخته ماند تا اینکه افکار و نوشته های او توسط دیگر نویسنده ها بازگو شد که این راهی برای شناخته شدن وی شد. شناخته شده ترین اثر واتلز کتابی به نام علم ثروتمند شدن است که او در سال 1910 به رشته تحریر در آورده است. والاس واتلز در ان کتاب چگونگی ثروتمند شدن را توضیح می دهد.

نام به فارسى والاس دلیوس واتلز
نام به انكليسى Wallace Delois Wattles
تاریخ تولد 1860
تاریخ مرگ 1911
محل زندگی نامشخص
همسر ندارد
شغل نویسنده
ثروت نامشخص

زندگی شخص و همسر والاس واتلز

همانگونه که اشاره کردیم والاس واتلز شخصیتی مبهم و ناشناخته از خود به یادگار گذاشت. اما دخترش، فلورانس آ واتلز (Florence A. Wattles) زندگینامه ی پدرش را در یک نامه شرح داده و مواردی از زندگی وی را نقل کرده است که اندکی پس از مرگ والاس واتلز این نامه در مجله ی اندیشه نو به نام ناتیلوس (Nautilus) که سردبیری آن را الیزابت تاون (Elizabeth Towne) بر عهده داشت منتشر گردید. ناتیلوس قبلا نیز مقالاتی از واتلز، تقریبا در همه شماره ها منتشر کرده بود و الیزابت تاون نیز ناشر کتابهای او بود.

واتلز در در سال 1860 در ایالات متحده به دنیا آمد، تحصیلات رسمی کمی دریافت کرد و خود را از دنیای تجارت و ثروت دور کرد. والدین والاس واتلز به همراه تک فرزند خود یعنی والاس در مزرعه ای در شهر شهر نوندا (Nunda)، شهرستان مک هنری ایلینویز (McHenry – Illinois) زندگی می کردند. پدر والاس باغبان، مادرش در خانه های مردم مستخدم و خود والاس نیز کارگر مزرعه بود. این گونه به نظر می رسید که خانواده والتز از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار نبودند. والاس تولد یافته ی نیویورک و والدینش، متولد ایلینویز (Illinois) بودند.

والاس واتلز با ابی واتلز (Abbie Wattles) ازدواج کرد. این زوج صاحب 3 فرزند با نام های: راسل اچ واتلز (Russell H. Wattles)، فلورانس واتلز (Florence Wattles) و اگنس واتلز (Agnes Wattles) شدند. مادر والتز، مری ای واتلز (Mary A. Wattles ) تا سن 79 سالگی به همراه خانواده پسرش زندگی می کرد.

آموزه های والاس واتلز

والاس واتلز از طریق مطالعه و تمرین ایده هایی که برای زندگی شخصی خود داشت، اعلام کرد که کلیدهای اصول تفکر جدید را کشف کرده است. او اصول خود را آزمایش کرد و آموخته هایش را در مقالات و کتاب هایش به اشتراک گذاشت. معروف ترین کتاب او علم ثروتمند شدن نام دارد. بر اساس گزارش های دخترش فلورانس، واتلز یک عمل گرا بود. او هر صفحه از نوشته هایش را زندگی کرد. واتلز نیز خوانندگان را به چالش می کشید تا دستورالعمل هایی را که او در کتاب‌ هایش بیان می‌کرد در زندگیشان به کار گیرند. او در کتاب علم ثروتمند شدن تضمین کرد که اگر این اقدامات را انجام دهند، مطمئنا ثروتمند خواهند شد. واتلز قبل از اینکه از دنیا برود اثار ارزشمندش را از خود به یادگار گذاشت و انها را منتشر کرد. او قبل از مرگش در سال 1911، تعدادی کتاب و مقاله منتشر کرد که همچنان به هزاران نفر کمک می کند تا به ثروت، سلامتی، روابط مثبت و خوشبختی در زندگی خود دست یابند. از جمله افرادی که از کتاب علم ثروتمند شدن والاس واتلز استفاده کرد و در زندگی خود به دستاوردهای شگرفی دست یافت خانم راندا برن، مولف کتاب راز می باشد.

فکر کردن و عمل کردن به روشی خاص

واتلز کشف کرد که برای ثروتمند شدن باید به روشی خاص فکر و عمل کرد. به اعتقاد والاس، این افکار شما است که کلید سعادت را برای شما به ارمغان می آورد. افکار، شما را به آنچه می خواهید نزدیک می کنند. با این حال، بسیاری از کسانی که با تفکر خود موفق می شوند، نمی توانند به روش خاصی عمل کنند تا آنچه را که می خواهید برای شما به ارمغان بیاورد. بلکه از طریق اعمالتان است که آنچه را که می خواهید برای خود به ارمغان می آورید. اگر می خواهید ثروتمند شوید، هر دو (فکر و عمل) عنصر ضروری هستند. فکر کردن و عمل کردن به روش خاصی که والاس واتلز آموزش داد نتایج جادویی به همراه دارد، اما او به همین جا بسنده نکرد. او همراه با علم ثروتمند شدن و مقالاتی که مرتبا در ناتیلوس منتشر می شد، کتاب‌های علمی بیشتری منتشر کرد که حول فلسفه او می چرخند که آنها عبارتند از:

• علم بزرگ بودن
• علم خوب بودن
• علم برنده شدن عشق

آموزه های واتلز از عمق فوق العاده ای برخوردار است. علم ثروتمند شدن به معنای تسلیم شدن در برابر طمع نیست. در عوض داستان تکامل انسان را بیان می کند. علم ثروتمند شدن درباره زندگی کامل و عالی است، به گونه ای که برای همه مفید باشد و پیشرفت کل جهان را بیشتر کند. صد سال بعد، کتاب علم ثروتمند شدن همچنان یک کتاب فوق العاده و تاثیرگزار است. والاس واتلز هدیه فوق العاده ای به مردم زمان خود ارائه کرد و تا به امروز نیز این کار را ادامه داده است.

مرگ والاس واتلز

به نقل از دختر والاس، فلورانس، واتلز در سه سال قبل از مرگش پول زیادی به دست آورد و بجز ضعف شدیدی که در بدن خود حس می کرد از سلامتی خوبی برخوردار بود. سرانجام واتلز در 7 فوریه 1911 در راسکین تنسی (Ruskin, Tennessee) درگذشت و جسد او برای دفن به الوود ایندیانا (Elwood, Indiana) منتقل شد. به نشانه احترام، در بعد از ظهر تشییع جنازه او، مشاغل در سراسر شهر به مدت دو ساعت تعطیل شدند. مرگ او در سن 51 سالگی اتفاق افتاد که به زعم فلورانس نابهنگام بود.

اثار و کتابهای والاس واتلز

نام کتاب نام انگلیسی کتاب سال انتشار
کتاب ازدواج علمی Scientific marriage. Marion, Ind.: W.D. Wattles 1904
کتاب عیسی، انسان و کار او Jesus, the man and his work,. Cincinnati? 1905
کتاب علم جدید زندگی و شفا The new science of living and healing 1907
کتاب ساختن مردی که بتواند  Making the man who can 1909
کتاب حقیقت چیست؟ What Is Truth? 1910
کتاب جوانی همیشگی Perpetual Youth 1910
کتاب مسیح جدید A new Christ. United States: publisher not identified 1910
کتاب هریسون جهنمی Hell-fire Harrison 1910
کتاب نامه هایی به شوهر یک زن Letters to a Woman’s Husband 1910
کتاب استفاده سازنده از غذاها The Constructive Use of Foods 1910
کتاب چگونه به آنچه می خواهید برسید How to get what you want 1910
کتاب علم ثروتمند شدن  The Science of Getting Rich 1910
کتاب علم خوب بودن The science of being well 1910
کتاب علم بزرگ بودن The science of being great 1911

جملات والاس واتلز

 • هیچ کس با مطالعه فقر و فکر کردن به فقر ثروتمند نشد.
 • با روش خلاقانه ثروتمند شوید نه با روش رقابتی.
 • بهترین کاری که می توانید برای دنیا انجام دهید این است که از خودتان بهترین استفاده را ببرید.
 • آگاه شوید و این واقعیت را کاملا بپذیرید که اصل قدرت در درون شماست.
 • مغز انسان را نمی سازد. انسان مغز را می سازد.
 • عجله و ترس فوراً ارتباط شما را با جهان قطع می کند.
 • شما می توانید همان چیزی شوید که می خواهید باشید.
 • خرد، اساس اساسی عظمت است.
 • هر چیزی که زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، یک فرصت است اگر استفاده ی درست از آن را کشف کنید.
 • یک اونس انجام کارها ارزش یک پوند نظریه پردازی را دارد.
 • به راحتی می توان فهمید که هر چه به منبع ثروت نزدیکتر باشیم، ثروت بیشتری دریافت خواهیم کرد.