زندگینامه سادگورو

فهرست محتوای این مقاله

زندگینامه سادگورو

جاگی واسودو Jaggi Vasudev با نام افتخاری سادگورو، متولد 3 سپتامبر سال 1957، یک یوگی، عارف و نویسنده هندی است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان انگلیسی از دانشگاه میسور (Mysore) اخذ کرد و سپس از سال 1982 به تدریس یوگا در جنوب هند مشغول شد. سادگورو در سال 1992 بنیاد ایشا را در نزدیکی کویمباتور تاسیس کرد و یک مرکز آشرام ( آشرام گوشه عزلت معنوی یا صومعه و دیری در ادیان هندی است) و یوگا را نیز اداره می کند. وی به فعالیت های مختلفی همچون معنویت، اموزش و مراقبت از محیط زیست نیز مشغول است. وی نویسنده چندین کتاب از جمله کتاب مهندسی درون را در  سال 2016 به رشته تحریر درآورده است.

نام به فارسى جاگی واسودو ( سادگورو )
نام به انكليسى Sadhguru
تاریخ تولد 23 سپتامبر 1957
تاریخ مرگ نامشخص
محل زندگی هندوستان
همسر ندارد
شغل عارف و نویسنده
ثروت نامشخص

دوران کودکی و نوجوانی سادگورو

سادگورو در میسور کارانتاکای (Karnataka) هند در خانواده ای با زبان تلگو چشم به جهان گشود. وی دو خواهر و دو برادر داشت و خود فرزند پنجم و اخر خانواده بود. مادر وی سوشیلا واسودو (Susheela Vasudev) نام داشت و به شغل خانه داری مشغول بود. پدرش بی وی واسادو (B.V. Vasudev) نام داشت و پزشکی بود که در راه اهن میسور فعالیت میکرد. به دلیل شغل پدر آنها دائما نقل مکان می کردند. سادگورو برای مدت کوتاهی در شهرهای شیموگا (Shimoga)، چیکابالاپور (Chikkaballapur) و گونتاکل (Guntakal) زندگی کرد و در نهایت در سال 1969 همراه با خانواده خود به میسور بازگشت. وی از بدو کودکی علاقه ی وافری نسبت به طبیعت از خود نشان داد بگونه ای که در جنگل‌ها پیاده روی می‌کرد و به مارها علاقه داشت و اغلب از آنها به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کرد.

جاگی واسودو دوران تحصیل خود را در مدرسه نمایشی میسور گذراند و پیش دانشگاهی خود را در ماهاجانا و مدرک لیسانسش را از دانشگاه میسور در رشته زبان انگلیسی اخذ کرد. از انجایی که والدین او علاقه ی زیادی به ادامه تحصیل سادگورو در اخذ مدرک کارشناسی ارشد داشتند اما وی از خواسته ی والدین خود سر باز زد و وارد دنیای تجارت شد.

سادگورو در سن 13 سالگی از ملادیهالی راگاوندرا (Malladihalli Raghavendra) یوگا را اموزش دید و در دوران جوانی خود به تمرین آسانا و پرانایاما بصورت روزانه پرداخت. در 23 سپتامبر 1982، زمانیکه 25 سال سن داشت، از تپه چاموندی (Chamundi) بالا رفت و روی صخره ای نشست و انجا اولین تجربه معنوی او بود. شش هفته بعد آن تجربه ی معنوی، او کسب و کار خود را به دوستش واگذار کرد و سفرهای بسیار زیادی را با هدف کسب بینش عرفانی انجام داد پس از حدود یک سال مراقبه و سفر، او تصمیم گرفت یوگا را آموزش دهد تا تجربیات درونی خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و این چنین بود که او اولین کلاس یوگای خود را با هفت شرکت کننده در سال 1983 در میسور برگزار کرد.

با گذشت زمان، او شروع به برگزاری کلاس‌های یوگا در سراسر کارناتاکا (Karnataka) و حیدرآباد (Hyderabad) کرد. با موتور سیکلت خود سفر های بسیار می رفت و از طریق اجاره ی مرغداری خویش امرار معاش می نمود. او همچنین هزینه هایی که دانش اموزانش برای کلاس های یوگا به او پرداخت می کردند را در اخرین روز کلاس به یک موسسه خیریه محلی اهدا می کرد.

 خانواده و همسر سادگورو

اصل و نسب خانواده سادگورو از طرف مادرش به کریشنادووارایا (Krishnadevaraya ) از امپراتوری ویجایاناگارا (Vijayanagara) بر میگردد. مادربزرگ پدری او که کونتاما (Kuntamma) نام داشت، زمانیکه سادگورو کودک بود بر وی ثاثیرات شگرفی گذاشت. کونتاما یک معبد ساخت اما او از نظر استانداردهای جامعه ی آن زمان هند فردی نامتعارف به حساب می آمد چرا که او خنده های بلندی داشت و به قراردادهای اجتماعی بویژه در عبادت و مذهب پایبند نبود. سادگورو بخاطر می آورد که چگونه داستان های قبل از خواب کونتاما او را درگیر می کرد و چگونه شیوه ی پرستش کردن پرشورش، او را مجذوب خود می کرد. پسر کونتاما و پدربزرگ سادگورو مردی ثروتمند با خانه اجدادی بزرگ بود. مادر سادگورو در سال 1989 در اثر نارسایی کلیوی درگذشت.

سادگورو در سال 1984 در یک کلاس یوگا در میسوری با ویجایا کوماری (Vijaya Kumari) معروف به ویجی آشنا شد. این در حالی بود که ویجایا کوماری قبلا یک ازدواج ناموفق را تجربه کرده و طلاق سختی را پشت سر گذاشته بود و قبل از ازدواج با سادگورو کارمند بانک بود. آن دو به یکدیگر علاقمند شده و پس از یک عاشقانه کوتاه، با یکدیگر به آبشار ایروپو (Irupu) در ماها شیواراتری (Maha Shivaratri) سفر کردند و تصمیم گرفتند با یکدیگر ازدواج کنند. آنها در سال 1990 صاحب دختری با نام راده جاگی (Radhe Jaggi) شدند. در 22 ژانویه 1997 ویجایا کوماری در یک گردهمایی بزرگ در مرکز یوگا ایشا در گذشت.

در آن زمان، پدر ویحایا ادعا کرد که سادگورو دخترش را به قتل رسانده است، اما وی این ادعا را رد کرد و سرانجام پس از تحقیقات و پیگیری های پلیس، سادگورو از این اتهام تبرئه شد. فرزند سادگورو راده جاگی، یک رقصنده آموزش دیده بهاراتاناتیام است. او در سال 2014 با خواننده کلاسیک اهل چنای ساندیپ نارایان (Sandeep Narayan) ازدواج کرد.

تجارت و سفرهای سادگورو

انگیزه اصلی سادگورو از وارد شدن به تجارت، تأمین پول برای مخارج سفرها و اکتشافات خود بود. یکی از مکان‌های مورد علاقه او تپه‌های چاموندی بود، که او اکثرا شب‌ ها را در آنجا سپری می کرد.  آنجایی که او میل به ماجراجویی داشت یکبار تصمیم گرفت به خارج از جاده برود و روی سراشیبی تپه بنشیند و به درختان و صخره‌ها نگاه کند و اینگونه شد که انگشت حلقه ی وی دچار شکستگی شد. او حتی با موتور سیکلت خود به مکان های مختلف نیز سفر می کرد.

اولین کسب و کاری که سادگورو ایجاد کرد ساخت یک مزرعه مرغداری در قسمتی دور افتاده از میسور بود. او شغل مرغداری را انتخاب کرد زیرا در آن زمان این شغل در آن بخش از منطقه رو به افزایش بود. او مزرعه خود را با پولی که از دیگران قرض گرفته راه اندازی کرد. به دلیل محدودیت های مالی، سادگورو تصمیم گرفت که ساختمان های مزرعه و قفس پرندگان را به تنهایی در مدت شش ماه بسازد. او در روند ساخت مزرعه خود به آجرکاری نیز روی آورد و به زودی آن را به شغل دوم تبدیل کرد. این شغل وی، مورد تایید خانواده ی او نبود آنها فکر می‌کردند که این کار اتلاف وقت است اما مرغداری وی خیلی زود به سوددهی رسید. در طول شبانه روز او 4 ساعت برای شغلش وقت می گذاشت و بقیه وقتش را صرف شعر خواندن، شنا کردن و استراحت می کرد. او می گوید که اگرچه از سیزده سالگی آسانا و پرانایاما را تمرین می کرد، اما در طول مدتی که در مرغداری کار می کرد شروع به مدیتیشن به روشی ثابت کرد.

یکی از تجارت های سادگورو، راه اندازی یک شرکت ساختمانی به نام بیلدیدز (Buildaids) بود. دلیل اینکه وی وارد دنیای ساخت و ساز شد این بود که بستگان وی بطور مکرر سوال می کردند که چرا او وارد دنیای طیور شده است؟ او کارش را با مشارکت یکی از دوستانش که یک مهندس عمران متخصص بود راه اندازی کرد. اگرچه سادگورو هیچ آموزش رسمی مهندسی نداشت، اما از تجربه به دست آمده از ساخت مرغداری، در شرکت جدید خود استفاده کرد.

بنیاد ایشای سادگورو

بنیاد ایشا به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی توسط سادگورو در سال 1992 راه اندازی شد. سادگورو ابتدا برنامه مهندسی درون را در بورس اوراق بهادار بمبئی پس از تاسیس آشرام انجام میداد و پس از آن، او اجرای برنامه های یوگا را در ایشا در سال 1994 آغاز کرد. از جمله کلاس های یوگای برگزار شده می توان به یک دوره برای تیم هاکی هند در سال 1996 اشاره کرد. در سال 1997، او شروع به برگزاری کلاس هایی در ایالات متحده کرد و از سال 1998 به بعد، نیز برای زندانیان ابد در زندان‌های تامیل نادو (Tamil Nadu) نیز کلاس یوگا برگزار نمود.

مهندسی درونی مردم را با شیوه های ساده یوگا و شامباوی ماهامودرا آشنا می کند و افسردگی را نتیجه این باور نادرست می داند که فرد توانایی تغییر جهان مطابق میل خود را ندارد و پیشنهاد می کند فرد بهزیستی روانی را آموزش ببیند تا بتواند با سختی های کاری اجتناب ناپذیر سازگار شود. مکان بنیاد ایشا واقع در کوهپایه ‌های کوهستان ولینگیگی، چهل کیلومتری شهر کویمباتور در ایالت تامیل نادو، در جنوب هند است.

دیانالینگا

دیانالینگا (Dhyanalinga) یک سازه سنگی تندیس‌کاری مقدس 4/3 متر است که در سال 1998 ساخته شد و به معبد یوگی برای نگهداری آن رسید. معبد یوگی دیانالینگا یک فضای مراقبه است که به هیچ دین یا سیستم اعتقادی خاصی تعلق ندارد و برای همه بازدیدکنندگان صرف نظر از مذهب یا ملیت آنها باز است. جالب است بدانید که یک ستون سنگی به نام Sarva Dharma stambha که در ورودی معبد قرار دارد، نمادهایی از چندین مذهب را نشان می دهد تا جهانی بودن مکان را نشان دهد.

مجسمه آدییوگی شیوا

سادگورو یک مجسمه شیوا با ارتفاع 34 متر (112 فوت) برای الهام بخشیدن و ترویج یوگا ساخت. این مجسمه توسط نخست وزیر هند، نارندرا مودی (Narendra Modi) افتتاح شد و از آن زمان به عنوان بزرگترین مجسمه نیم تنه توسط رکوردهای جهانی گینس شناخته شده است.

مناسبت ها

سادگورو به طور منظم گردهمایی ها را در ایالت های تامیل نادو و کارناتاکا هند برگزار می کند. همچنین مشتاقان روحانی را به سفرهای زیارتی سالانه به کوه کایلاش و هیمالیا می برد. وی هر سال در مرکز یوگا ایشا، یک جشن ماهاشیواراتری (Mahashivarathri) تمام شبانه به افتخار شیوا برگزار می کند. تخمین زده می شود که در سال 2013 حدود 800000 نفر در این جشن ها شرکت کردند. او همچنین یک معبد Linga Bhairavi در کویمباتور ایجاد کرده است که در آن زنان مراسم تشریفات را انجام می دهند.

ابتکارات آموزشی و اجتماعی

Isha Vidhya، یک ابتکار آموزشی با هدف ارتقای سطح آموزش و سواد در روستاهای هند از طریق ارائه آموزش با کیفیت به زبان انگلیسی و به کمک رایانه است. هفت مدرسه ایشا ویدیا در حال فعالیت هستند که حدود 3000 دانش آموز را آموزش می دهند. این بنیاد برای جوان سازی روستاها نیز اقداماتی انجام داده است که توانسته بیش از 4200 را بازسازی کرده و رفاه افراد محروم را افزایش می دهد.

ابتکارات زیست محیطی

بنیاد ایشا دارای قرارداد با شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است و ناظر معتبر سازمان ملل برای مبارزه با بیابان زایی است. از جمله ابتکارات زیست محیطی سادگورو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پروژه دستان سبز (GreenHands): که در سال 2004 به عنوان یک سازمان محیط زیست تاسیس شد. فعالیت های این سازمان شامل زراعت جنگلداری، نهالستان های گیاهی در مدارس و درختکاری در مراکز شهری مانند Tiruchirappalliو Tiruppur است.
 • رالی برای ریورز (Rally for Rivers): این کمپین که از سپتامبر تا اکتبر 2017 اجرا شد، این هدف را داشت که جنگل های بزرگی که در امتداد سواحل رودخانه هایی که رو به نابودی بودند را دوباره جوان کند. این کمپین که توسط سادگورو در سراسر کشور تبلیغ شد و از حمایت طیف وسیعی از افراد مشهور و مردم شهری برخوردار شد و تفاهم نامه هایی با دولت های ایالتی امضا شد. با این حال، این کمپین به دلیل نداشتن پایه علمی و دور کردن کانون توجه از نگرانی های واقعی، به طور گسترده توسط محیط بانان مورد انتقاد قرار گرفته شد. راجندرا سینگ ( Rajendra Singh)، فعال حفاظت از آب، مدعی است که این کمپین با هدف پول و شهرت انجام شده است.
 • Cavery Calling: این پروژه با هدف حمایت کردن از کشاورزان در کاشت تخمینی 2.4 میلیارد درخت از طریق جنگل‌های زراعتی، در نتیجه پوشش یک سوم حوضه Cauvery با درختان، به عنوان وسیله‌ای برای حفظ آن است. این پروژه مورد تحسین سیاستمداران و اعضای صنعت سینما قرار گرفته است. با این حال، فعالان محیط زیست و روشنفکران عمومی ادعا می کنند که این برنامه دیدگاهی ساده از حفاظت از رودخانه ارائه می دهد، مسائل اجتماعی را نادیده می گیرد و پتانسیل آسیب رساندن به شاخه ها و زیستگاه های حیات وحش را دارد.

افتخارات سادگورو

 •  سخنرانی در اجلاس صلح جهانی هزاره سازمان ملل متحد
 • سخنرانی در مجلس اعیان پارلمان بریتانیا
 • سخنرانی در موسسه فناوری ماساچوست و موسسه بین المللی توسعه مدیریت
 • سخنرانی در سال‌های 2007، 2017 و 2020 در مجمع جهانی اقتصاد
 • دریافت جایزه Padma Vibhushan دومین جایزه عالی غیرنظامی هند را از دولت هند به دلیل کمک هایش به رفاه اجتماعی در سال 2017
 • دریافت جایزه عالی کشوری Padma Vibhushan در سال 2017 از دولت هند به دلیل خدمات اجتماعی
 • در فهرست 100 هندی قدرتمند Indian Express در سال 2012 و اختصاص یافتن جایگاه 92 به سادگورو
 • در فهرست 50 هندی قدرتمند امروز هند در رده 40 در سال 2019

کتاب های سادگورو

نام کتاب

نام انگلیسی کتاب

سال انتشار
کتاب گل ها در مسیر Flowers on the Path 2007
کتاب سادگورو شادی را کاوش می کند  Joy 24 x 7: Jeetendra Jain Explores Joy with Sadhguru 2008
کتاب نیمه‌شب ها با عارف: راهنمای کوچکی برای آزادی و سعادت  Midnights with the Mystic: A Little Guide to Freedom and Bliss 2008
کتاب جهل خود را لهستانی نکنید، ممکن است بدرخشد Don’t Polish Your Ignorance…It May Shine 2011
کتاب به فرزند خود الهام دهید جهان را الهام دهید: در حضور استاد Inspire Your Child Inspire the World: In the Presence of the Master 2012
کتاب یک گورو همیشه شما را به یک سواری می برد A Guru Always Takes You for a Ride 2012
کتاب مدیریت درونی: در حضور استاد Inner Management: In the Presence of the Master 2013
کتاب اندیشه های عارف Mystic’s Musings 2013
کتاب مهندسی درون: راهنمای یوگی برای شادی Inner Engineering: A Yogi’s Guide to Joy 2016
کتاب کارما: راهنمای یوگی برای ساختن سرنوشت Karma: A Yogi’s Guide to Crafting Your Destiny 2021

جملات سادگورو

 • زیباترین لحظات زندگی، لحظه هایی است که شادی خود را ابراز می کنید، نه زمانی که به دنبال آن هستید.
 • اگر در مقابل تغییر مقاومت کنید، در مقابل زندگی مقاومت کرده اید.
 • وقتی درد، بدبختی یا عصبانیت اتفاق می افتد، وقت آن است که به درون خود نگاه کنید، نه به اطراف خود.
 • ترس فقط به این دلیل است که شما با زندگی، زندگی نمی کنید، بلکه در ذهن خود زندگی می کنید.
 • عشق کیفیت شماست عشق کاری نیست که شما انجام می دهید. عشق چیزی است که شما هستید.
 • بدترین جنایت در جهان عدم تصمیم‌گیری است.
 • اگر صد در صد منطقی فکر کنید واقعا امکان زندگی وجود ندارد.

سایت سادگورو

اینستاگرام سادگورو

یوتیوب سادگورو