زندگینامه ریچارد برانسون

فهرست محتوای این مقاله

ریچارد برانسون کیست ؟

ریچارد چارلز نیکلاس برانسون (Richard Charles Nicholas Branson) یک بازرگان، کارآفرین، سرمایه گذار و نویسنده بریتانیایی است. ریچارد برانسون در دهه 1970 گروه ویرجین (Virgin) را تأسیس کرد که امروزه بیش از 400 شرکت را در زمینه های مختلف کنترل می کند.

برانسون از همان سنین نوجوانی پتانسیل شدیدی برای تبدیل شدن به یک کارآفرین را داشت. اولین کار تجاری او در سن 16 سالگی در مجله ای به نام دانشجو بود. در سال 1970، او یک تجارت ثبت سفارش پستی راه اندازی کرد و در سال 1972 یک فروشگاه زنجیره ای ضبط به نام Virgin Records که بعدها به عنوان Virgin Megastores شناخته شد، افتتاح کرد. برند Virgin ریچارد برانسون در طول دهه 1980 به سرعت رشد کرد، زیرا او خط هوایی ویرجین آتلانتیک را راه اندازی کرد و لقب موسیقی Virgin Records را گسترش داد.

در سال 1997، برانسون گروه ویرجین ریل را تأسیس کرد تا در طول خصوصی سازی راه آهن بریتانیا، برای امتیازات راه‌آهن مسافری پیشنهاد دهد. برند قطارهای ورجین (Virgin Trains) از سال 1997 تا 2019 حق امتیاز InterCity West Coast، از سال 1997 تا 2007 حق امتیاز InterCity CrossCountry ، از سال 2015 تا 2018 حق امتیاز InterCity East Coast را در دست داشت. در سال 2004، او شرکت پروازهای فضایی Virgin Galactic را که در بندر هوایی و فضایی موهاو را که در کالیفرنیا مستقر است تأسیس کرد، که به خاطر هواپیمای فضایی زیرمداری SpaceShipTwo که برای گردشگری فضایی طراحی شده بود، مورد توجه قرار گرفت.

در مارس 2000، برانسون به دلیل “خدمات کارآفرینی” در کاخ باکینگهام (Buckingham) لقب شوالیه گرفت. به دلیل کارش در خرده فروشی، موسیقی و حمل و نقل (با علاقه به سفرهای زمینی، هوایی، دریایی و فضایی)، علاقه اش به ماجراجویی و کارهای بشر دوستانه اش، او به یک چهره برجسته جهانی تبدیل شده است. در سال 2007، او در لیست 100 نفر از تأثیرگذارترین افراد جهان قرار گرفت. در جولای 2021، فوربس دارایی خالص برانسون را 5.7 میلیارد دلار آمریکا فهرست کرد. در 11 ژوئیه 2021، برانسون به عنوان مسافر در Virgin Galactic Unity 22 در لبه فضا، یک پرواز آزمایشی زیر مداری برای شرکت پروازهای فضایی وی Virgin Galactic، سفر کرد. این ماموریت تقریبا یک ساعت به طول انجامید و به ارتفاع اوج 53.5 مایلی (86.1 کیلومتری) رسید. برانسون با ۷۱ سال سن، سومین فردی است که به فضا پرواز کرده است.

نام به فارسى ریچارد چارلز نیکولاس برانسون
نام به انكليسى Richard Charles Nicholas Branson
تاریخ تولد 18 ژوئیه 1950
تاریخ مرگ نامشخص
محل زندگی جزیره نکر
همسر جوآن تمپلن
شغل بازرگان، کارآفرین و سرمایه گذار
ثروت نامشخص

خانواده  و دوران کودکی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون متولد 18 ژوئیه سال 1950 در بلک هیث (Blackheath) لندن می باشد. مادر ریچارد، ایو برانسون (Eve Branson) نام داشت که به شغل مهماندار هواپیما و همچنین یک رقصنده باله مشغول بود. پدرش ادوارد جیمز برانسون (Edward James Branson) که وکیل دادگستری بود. ریچارد برانسون دو خواهر کوچکتر به نام های لیندی برانسون (Lindy Branson) و ونسا برانسون (Vanessa Branson) دارد. پدربزرگ او، سر جورج آرتور هاروین برانسون (Sir George Arthur Harwin Branson) نام داشت که یک قاضی دادگستری و مشاور خصوصی بود.

سومین پدربزرگ او، جان ادوارد برانسون (John Edward Branson) بود که در سال 1793 انگلستان را به مقصد هند ترک کرد. پدر جان ادوارد، هری ویلکینز برانسون (Harry Wilkins Branson)، بعدا در شهر مدرس (Madras) به او پیوست. از سال 1793، چهار نسل از خانواده او در کودالور تامیلنادو (Cuddalore Tamilnadu) بودند. در برنامه Finding Your Roots، برانسون نشان داده شد که 3.9٪ دی ان ای (DNA) آسیای جنوبی (هندی) دارد. او بعدا اظهار داشت که یکی از مادربزرگ های او یک هندی به نام آریا (Ariya) است.

ریچارد برانسون در ابتدا در مدرسه ای با نام اسکایتکلیف (Scaitcliffe) مشغول به تحصیل شد و پس از آن برای ادامه تحصیل به مدرسه ی کلیف ویو هاوس (Cliff View House) رفت. سرانجام وی تا سن 16 سالگی در مدرسه ی غیر انتفایی استو (Stowe) واقع در باکینگهام شایر (Buckinghamshire ) تحصیلات خود را به پایان رساند. در دوران مدرسه، ریچارد برانسون عملکرد مطلوبی نداشت. وی از نارساخوانی رنج میبرد و عملکرد تحصیلی بسیار ضعیفی نیز داشت. در آخرین روز تحصیلی خود مدیر مدرسه ی رابرت درایسون، به او گفت که یا در زندان خواهد ماند یا میلیونر خواهد شد. والدین وی از همان ابتدا فرزند خود را تشویق به پیشرفت کرده و از تلاش های او حمایت کردند.

 همسر و زندگی شخصی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در سال 1972 با کریستن توماسی (Kristen Tomassi) ازدواج کرد و در سال 1979 از او جدا شد. پس از آن وی با همسر دوم خود جوآن تمپلن (Joan Templeman) در سال 1976 اشنا شد و سرانجام در سال 1989 در جزیره نکر ازدواج کردند. آن دو دارای یک دختر به نام هالی ( Holly) در سال 1981 و یک پسر به نام سام (Sam) در سال 1985 شدند. آنها همچنین یک دختر با نام کلر سارا (Clare Sarah) نیز داشتند که پس از 4 روز از دنیا رفت.

مادر برانسون نیز در سال 2021 در سن 96 سالگی بر اثر عوارض کووید 19 درگذشت.

فعالیت های ریچارد برانسون

ریچارد برانسون تلاش های متعددی برای فروش درخت های کریسمس انجام داد که در نهایت با شکست مواجه شد. در نتیجه برانسون در سال 1966 با نیک پاول (Nik Powell) مجله ای به نام دانشجو را راه‌اندازی کرد. اولین شماره دانشجو در ژانویه 1968 منتشر شد و یک سال بعد، دارایی خالص برانسون 50000 پوند تخمین زده شد. مقر دفتر مجله دانشجو در سردابه کلیسای سنت جان (John’s Church)، در نزدیکی خیابان بیسواتر (Bayswater)، در لندن قرار داشت.

در ابتدا آنطور که برانسون امیدوار بود موفق نبود، اما بعدا این مجله به یکی از اجزای حیاتی تجارت ضبط پستی تبدیل شد که برانسون از همان کلیسایی که برای دانشجو استفاده می کرد شروع کرد. برانسون از این مجله برای تبلیغ آلبوم های محبوب استفاده کرد و رکورد فروش خود را افزایش داد. او با چندین شخصیت برجسته ی اواخر دهه 1960 برای مجله، از جمله میک جاگر (Bayswater) و لینگ (R. D. Laing) مصاحبه کرد. برانسون پس از بلوف موفقیت آمیز به پاول، با این عنوان که کارگران مجله با برنامه های پاول برای تبدیل مجله به تعاونی مخالفت کرده اند، هدایت کامل دانشجو را بر عهده گرفت.

کسب و کار او فروش بسیار کمتری را نسبت به فروشگاه های High Street به ویژه فروشگاه زنجیره ای WHSmith  داشت. پس از آن ریچارد برانسون در خیابان آکسفورد لندن یک مغازه ضبط موسیقی راه اندازی کرد. در سال 1350 در رابطه با فروش سوابق اعلامی موجودی صادراتی مورد بازجویی قرار گرفت. این موضوع هرگز در دادگاه مطرح نشد زیرا برانسون موافقت کرد که هر گونه مالیات خرید پرداخت نشده 33% و جریمه 70000 پوندی را پرداخت کند.

ویرجین

در سال 1972، ریچارد برانسون با استفاده از پولی که از فروشگاه موسیقی خود به دست آورده بود، شرکت ضبط ویرجین رکوردز را به همراه نیک پاول راه اندازی کرد. نام ویرجین توسط یکی از کارمندان اولیه برانسون پیشنهاد شد. ریچارد برانسون یک ملک روستایی در شمال آکسفورد خریداری کرد که در آن یک استودیوی ضبط مسکونی به نام استودیو Manor نصب کرد. او استودیو را به هنرمندان نوپا، از جمله مایک اولدفیلد (Mike Oldfield)، نوازنده چند ساز اجاره داد، که اولین آلبوم او بلز لوله ای در سال 1973 اولین انتشار برای ویرجین رکوردز بود و به پرفروش ترین آلبوم را به خود اختصاص داد.

ویرجین با گروه های جنجالی مانند Sex Pistols که سایر شرکت ها تمایلی به امضای آنها نداشتند، قرارداد امضا کرد. ویرجین رکوردز با هنرمندان دیگری از جمله رولینگ استونز (Rolling Stones)، پیتر گابریل (Peter Gabriel)، XTC، ژاپن، UB40، استیو وین‌وود (Steve Winwood) و پائولا عبدل (Paula Abdul) نیز قرارداد امضا کرد و تبدیل به بزرگترین شرکت ضبط مستقل جهان شد. همچنین برای آشنا کردن مردم با موسیقی های کمتر شناخته شده ای مانند فاوست (Faust) و کن (Can) مورد تحسین قرار گرفت. Virgin Records همچنین Calle Club را به دنیای موسیقی معرفی کرد.

دارایی خالص ریچارد برانسون تا سال 1979 حدود 5 میلیون پوند تخمین زده شد و یک سال بعد، ویرجین رکوردز بین المللی شد.

 ویرجین آتلانتیک از سال 1981 تا 1987

اولین ورود موفقیت آمیز ریچارد برانسون به صنعت هواپیمایی در سفر به پورتوریکو بود. پرواز او لغو شد، بنابراین او تصمیم گرفت تا بقیه مسیر را با هواپیمای خود سفر کند. در سال 1982، ویرجین نوار همجنس‌گرایانه Heaven را خریداری کرد. Baa, Baa, Black Sheep توسط The Singing Sheep در ارتباط با داگ مک لین و گریس مک دونالد، که در آن به عنوان جف ماتن (Jeff Mutton) شناخته شد. آهنگ شامل نمونه‌هایی از صداهای حیوانات بود که در مزرعه عمه اش کلر هورس (Claire Hoares) در نورفولک (Norfolk) ضبط شده بود و در سال 1982 به رتبه 42 در نمودارهای بریتانیا رسید. برانسون همچنین، ویرجین آتلانتیک و ویرجین کارگو را در سال 1984 تشکیل داد. ریچارد برانسون ویرجین هالیدیز (Virgin Holidays) را در سال 1985 تشکیل داد.

سرمایه گذاری های مخابراتی، راه آهن، و تاثیر در سراسر جهان از سال 1988 تا 2000

در سال 1992، ریچارد برانسون برای حفظ شرکت هواپیمایی خود، لیبل Virgin را به قیمت 500 میلیون پوند به EMI فروخت. او V2 Records را در سال 1996 تاسیس کرد تا دوباره وارد تجارت موسیقی شود و خودش 5% از آن را در اختیار داشت. ویرجین همچنین ایرلاین اروپایی کوتاه مدت یورو بلژیک را خریداری کرد و نام آن را ویرجین اکسپرس (Virgin Express) تغییر داد.

در سال 1997، ریچارد برانسون با وارد شدن به تجارت راه آهن در خلال خصوصی سازی بریتیش ریل در اواخر دهه 1990، آنچه را که بسیاری آن را یکی از تجارت های پر مخاطره می دانستند، پذیرفت. گروه ریلی ویرجین برنده امتیازات بین شهری کراس کانتری و ساحل غربی بین شهری شد که به ترتیب در ژانویه و مارس 1997 شروع به فعالیت کردند. قرار بود ازاد سازی آن دو به مدت 15 سال اجرا شوند.

مجموعه ای از اختلافات در اوایل دهه 1990 باعث تنش بین ویرجین آتلانتیک و بریتیش ایرویز (British Airways ) شد که ویرجین را یک رقیب در حال ظهور می دید. ویرجین متعاقبا بریتیش ایرویز را به شکار مسافرانش، هک کردن رایانه‌هایش و افشای داستان‌هایی به مطبوعات که ویرجین را منفی نشان می‌داد، متهم کرد. پس از کمپین به اصطلاح حقه های کثیف، بریتیش ایرویز با دادن 500000 پوند به ریچارد برانسون، 110000 پوند دیگر به شرکت هواپیمایی خود و پرداخت هزینه های قانونی تا 3 میلیون پوند، پرونده را حل و فصل کرد. ریچارد برانسون غرامت خود را (به اصطلاح پاداش BA) بین کارکنانش تقسیم کرد. ریچارد برانسون همچنین، Virgin Mobile را در سال 1999 و شرکت هواپیمایی Virgin Blue را در استرالیا در سال 2000 راه اندازی کرد.

ورود به سفر فضایی و Virgin Media در سال 2001 تا 2007

در 25 سپتامبر 2004، ریچارد برانسون امضای قراردادی را اعلام کرد که بر اساس آن یک شرکت گردشگری فضایی جدید با نام Virgin Galactic، مجوز فناوری پشت SpaceShipOne را که توسط یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، پل آلن (Paul Allen) تأمین می‌شود و توسط مهندس هوانوردی برت روتان (Burt Rutan) طراحی شده بود، برای پذیرش مسافرانی که پول پرداخت می‌کنند را صادر می‌کند. فضاپیمای SpaceShipTwo توسط The Spaceship Company ساخته شده است که توسط برانسون و روتان تأسیس شد و اکنون تنها متعلق به Virgin Galactic است. برانسون در زندگی نامه خود از تصمیم برای راه اندازی یک شرکت هواپیمایی نوشت. او می گوید:

علاقه من به زندگی از این می آید که برای خودم چالش های بزرگ و ظاهراً دست نیافتنی قرار می دهم و سعی می کنم از آنها بالاتر بروم… از منظر اینکه می خواهم زندگی را به طور کامل زندگی کنم، احساس کردم که باید این کار را انجام دهم.

در سال 2006، خطوط هوایی با SN Brussels Airlines ادغام شد و خطوط هوایی بروکسل را تشکیل داد. همچنین یک خط هوایی ملی مستقر در نیجریه به نام ویرجین نیجریه راه اندازی کرد که در سال 2009 فعالیت خود را متوقف کرد. شرکت هواپیمایی دیگر، ویرجین آمریکا، پرواز خود را از فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو در آگوست 2007 آغاز کرد.

سرمایه‌گذاری بعدی ریچارد برانسون با گروه ویرجین، سوخت ویرجین بود که برای پاسخ به گرمایش جهانی و بهره برداری از افزایش اخیر هزینه های سوخت با ارائه یک سوخت انقلابی و ارزان‌تر برای خودروها و در آینده نزدیک، هواپیما راه‌اندازی شد. ریچارد برانسون گفته است که قبلا نسبت به گرم شدن کره زمین بدبین بوده است. در 21 سپتامبر 2006، ریچارد برانسون متعهد شد که سود شرکت های Virgin Atlantic و Virgin Trains را در تحقیقات برای سوخت های سازگار با محیط زیست سرمایه گذاری کند. ارزش این سرمایه گذاری 3 میلیارد دلار برآورد شده است.

در 4 ژوئیه 2006، ریچارد برانسون شرکت ویرجین موبایل خود را به مبلغ 900 میلیون پوند به شرکت تلویزیون کابلی، پهنای باند و تلفن بریتانیا فروخت. یک شرکت جدید با هیاهو و تبلیغات بسیار در 8 فوریه 2007 با نام Virgin Media راه اندازی شد. تصمیم برای ادغام Virgin Media Company با NTL، ادغام بخش‌های تجاری سازگار هر دو شرکت بود. برانسون قبلا صاحب سه چهارم Virgin Mobile بود، در حالی که اکنون سالانه 8.5 میلیون پوند برای استفاده از نام تجاری Virgin دریافت می کند. او مالک هیچ بخشی از Virgin Media نیست.

در سال 2006، ریچارد برانسون Virgin Comics و Virgin Animation را تأسیس کرد، یک شرکت سرگرمی که بر خلق داستان ها و شخصیت های جدید برای مخاطبان جهانی متمرکز بود. این شرکت با نویسنده دیپاک چوپرا، فیلمساز شکار کاپور و کارآفرینان شاراد دوارجان (Sharad Devarajan) و گاتهام چوپرا (Gotham Chopra) تأسیس شد. برانسون همچنین بانک سلامت ویرجین را در 1 فوریه 2007 راه اندازی کرد و به والدین آینده این فرصت را داد که سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادشان را در بانک های خصوصی و عمومی سلول های بنیادی ذخیره کنند. در ژوئن 2006، اطلاعاتی از ویرجین آتلانتیک، مقامات رقابت بریتانیا و ایالات متحده را به بررسی تلاش‌های تعیین قیمت بین ویرجین آتلانتیک و بریتیش ایرویز سوق داد.

در آگوست 2007، بریتیش ایرویز به دلیل این اتهامات به پرداخت 271 میلیون پوند جریمه شد. ویرجین آتلانتیک به دلیل تذکر دادن به مقامات مصونیت داده شد و جریمه ای دریافت نکرد. در 9 فوریه 2007، ریچارد برانسون برپایی یک جایزه جهانی علم و فناوری جدید، چالش زمین ویرجین را اعلام کرد، با این اعتقاد که تاریخ نشان داده است که جوایز با این ماهیت پیشرفت‌های فناوری را به نفع بشریت تشویق می‌کنند. چالش زمین ویرجین 25 میلیون دلار جایزه به فرد یا گروهی اهدا می‌کرد که قادر به نمایش یک طرح تجاری قابل دوام باشد که منجر به حذف خالص گازهای گلخانه‌ای انسانی و جوی در هر سال به مدت حداقل ده سال بدون اثرات مضر شود.

این حذف باید اثرات طولانی مدت داشته باشد و به ثبات آب و هوای زمین کمک کند. ریچارد برانسون همچنین اعلام کرد که در داوری جایزه توسط هیئتی متشکل از پنج داور که همه مقامات جهانی در زمینه های مربوطه خود هستند: ال گور ( Al Gore)، سر کریسپین تیکل (Sir Crispin Tickell)، تیم فلانری (Tim Flannery)، جیمز ای(James E)، هانسن (Hansen) و جیمز لاولاک (James Lovelock) به او خواهند پیوست. در جولای 2007، ریچارد برانسون خانه استرالیایی خود، جزیره Makepeace، در نوسا را خریداری کرد. در آگوست 2007، ریچارد برانسون اعلام کرد که 20 درصد از سهام AirAsia X مالزی را خریداری کرده است.

هتل ها، مراقبت های بهداشتی واقدامات خیرخواهانه در سال 2008 تا 2019

در 10 ژانویه 2008، Virgin Healthcare اعلام کرد که زنجیره ای از کلینیک های مراقبت های بهداشتی را افتتاح می کند که مراقبت های پزشکی معمولی را در کنار درمان های هومیوپاتی و مکمل ارائه می دهد، پیشرفتی که توسط بن بردشاو (Ben Bradshaw)، وزیر بهداشت بریتانیا مورد استقبال قرار گرفت. طرح‌هایی که در آن پزشکان عمومی می‌توانستند برای ارجاع بیماران خدمات بهداشتی ملی (NHS) به خدمات ویرجین خصوصی پول دریافت کنند، در ژوئن 2008 کنار گذاشته شدند. BMA هشدار داد که این طرح به عینیت بالینی آسیب می‌زند و برای پزشکان عمومی انگیزه‌ای مالی وجود خواهد داشت تا بیماران را به سمت این خدمات سوق دهند.

در فوریه 2009، سازمان ویرجین برانسون به عنوان پیشنهاد خرید تیم سابق فرمول یک هوندا گزارش شد. در شروع فصل 2009 فرمول یک در 28 مارس، اعلام شد که ویرجین اسپانسر تیم جدید براون GP خواهد بود. پس از پایان فصل و خرید بعدی براون GP توسط مرسدس بنز، برانسون در خرید 80 درصدی Manor Grand Prix سرمایه‌گذاری کرد که تیم به ویرجین ریسینگ تغییر نام داد. در سال 2010، هتل های ویرجین تحت گروه ویرجین راه اندازی شد. در فوریه 2018، برانسون اعلام کرد که اولین هتل ویرجین در بریتانیا در ادینبورگ (Edinburgh) افتتاح خواهد شد.

ریچارد برانسون و تونی فرناندز (Tony Fernandes)، مالک Air Asia و Lotus F1 Racing، برای فصل F1 2010 شرط بندی کردند که در آن رئیس تیم بازنده باید در طی یک پرواز خیریه با لباس مهماندار در خط هوایی برنده کار کند. فرناندز به عنوان برنده شرط فرار کرد، زیرا لوتوس ریسینگ در رده دهم قهرمانی قرار گرفت، در حالی که ویرجین ریسینگ دوازدهم و آخر شد. برانسون پس از باخت در شرط بندی به قول خود عمل کرد و در 12 می 2013 به عنوان مهماندار در پرواز ایر آسیا بین پرث و کوالالامپور وظیفه خود را انجام داد.

در سال 2010، ریچارد برانسون حامی مسابقه بالون گازی گوردون بنت بریتانیا (UK’s Gordon Bennett) در سال 2010 شد، که دارای 16 بالون هیدروژنی است که در سراسر اروپا پرواز می کنند. در آوریل 2012، Virgin Care قراردادی پنج ساله را برای ارائه طیف وسیعی از خدمات بهداشتی که قبلاً تحت حمایت NHS Surrey، مرکز مراقبت های اولیه محلی بود، آغاز کرد. تا مارس 2015، Virgin Care مسئول بیش از 230 خدمات در سراسر کشور بود.

در سپتامبر 2014، ریچارد برانسون سرمایه گذاری خود را در شرکت هواپیماهای بدون سرنشین 3D Robotics اعلام کرد و اظهار داشت: “این شگفت انگیز است که می بینم یک شی پرنده کوچک با یک GoPro متصل شده چه می تواند انجام دهد. من واقعا هیجان زده هستم. در مورد پتانسیل رباتیک سه بعدی که در پهپادها می بیند. آنها می توانند کارهای خوبی در جهان انجام دهند، و امیدوارم این فناوری مقرون به صرفه به افراد بیشتری این شانس را بدهد که سیاره زیبای ما را از چنین منظر قدرتمندی ببینند.

در سال 2014، ریچارد برانسون مسابقه استارت آپی با محوریت غذا و نوشیدنی “Foodpreneur” را راه اندازی کرد. برندگان از راهنمایی برانسون، پشتیبانی قانونی و مشاوره برند برخوردار شدند. برندگان سال 2014 عبارتند از Proper Beans، Killer Tomato، Sweetpea Pantry و Sweet Virtues. در سال 2015، این رقابت به جشنواره Foodpreneur Virgin StartUp گسترش یافت. در نوامبر 2015، ریچارد برانسون از اضافه شدن جزیره Moskito به مجموعه ویرجین لیمیتد ادیشن خبر داد. این اقامتگاه، املاک برانسون در جزیره موسکیتو، ۱۱ اتاق خواب برای ۲۲ مهمان ارائه می‌کند.

در سال 2017، گروه ویرجین در Hyperloop One سرمایه گذاری کرد و یک مشارکت استراتژیک بین این دو ایجاد کرد. ریچارد برانسون به هیئت مدیره پیوست و در دسامبر 2017 رئیس آن شد. در آوریل 2018، ریچارد برانسون خرید هتل کازینوی هارد راک (Hard Rock Casino-Hotel) مستقر در لاس وگاس را با برنامه‌هایی برای تغییر نام تجاری ملک تحت تجارت ویرجین هتلز اعلام کرد. هتل های ویرجین لاس وگاس در 25 مارس 2021 افتتاح شد.

در سپتامبر 2018، ریچارد برانسون در چهارمین چالش ویرجین استریو شرکت کرد، جایی که او و یک تیم اصلی بیش از 2000 کیلومتر از کالیاری در ساردینیا تا قله مونت بلان را کاملا تحت نیروی انسانی و بادبان طی کردند. این یک چالش طاقت فرسا یک ماهه بود که در آن در سراسر اروپا پیاده‌روی، دوچرخه سواری و کایاک سواری کردند و در مونت بلان تقریبا از دست رفتند که هنگام عبور از Gouter Couloir خطر ریزش سنگ روی آنها بارید. آنها بیش از یک میلیون پوند برای خیریه هالی و سام برانسون Big Change که از جوانان حمایت می کند جمع آوری کردند.

در فوریه 2019، ریچارد برانسون به سازماندهی یک کنسرت بین‌المللی سودمند با نام Venezuela Aid Live کمک کرد تا توجه جهانی را به بحران بشردوستانه جلب کند و کمک‌های بشردوستانه را جمع‌آوری کند. این کنسرت در 22 فوریه در کوکوتا، کلمبیا، در مرز ونزوئلا برگزار شد. در 11 ژوئیه 2021، ریچارد برانسون با بت موزس (Beth Moses)، سیریشا بندلا (Sirisha Bandla ) و کالین بنت (Colin Bennett) پرواز کرد و با فضاپیمای ویرجین گالاکتیک به نام VSS Unity به لبه فضا (86 کیلومتر یا 53 مایل) رسید. این باعث شد که او اولین میلیاردر بنیانگذار یک شرکت فضایی باشد که به لبه فضا سفر کرد.

سرمایه گذاری های تجاری شکست خورده ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در تعدادی از سرمایه گذاری های تجاری شکست خورده، مانند ویرجین کولا، ماشین های ویرجین، انتشارات ویرجین، لباس های ویرجین و عروس های ویرجین شرکت داشته است. با این حال، برانسون دیدگاه خوش بینانه ای نسبت به شکست دارد. او نوشته است: “فکر می کنم راز بازگشت به عقب نه تنها نترسیدن از شکست است، بلکه استفاده از آنها به عنوان ابزارهای انگیزشی و یادگیری است. تا زمانی که اشتباهات را بارها و بارها مرتکب نشوید، اشتباه کردن هیچ اشکالی ندارد.

ابتکارات بشردوستانه ریچارد برانسون

 •  یکی از بنیانگذاران مرکز بین المللی کودکان گمشده و استثمار شده (“ICMEC”) در سال 1999 با هدف کمک به یافتن کودکان گم شده و جلوگیری از استثمار کودکان.
 • ابتکار اتاق جنگ کربن، برای یافتن جایگزین های پایدار برای صنعت های: کشتیرانی، بهره وری انرژی و هوانوردی و سوخت جت های تجدید پذیر.
 • راه اندازی Virgin Startup و از طریق آن، وام دادن به کارآفرینان 18 تا 30 ساله در سراسر بریتانیا.
 • تاسیس چندین مدرسه ی کارآفرینی در افریقای جنوبی با هدف بهبود رشد اقتصادی در آفریقای جنوبی با حمایت از شرکت‌های نوپا.
 • میزبان یک گردهمایی در جزیره خود نکر با عنوان پیشگیری از مشکلات مربوط به گرمایش جهان.
 • یکی از امضاکنندگان کمپین جهانی صفر، یک ابتکار بین المللی غیرانتفاعی برای از بین بردن تمام سلاح های هسته ای در سراسر جهان.
 • راه اندازی یک کمپین بین المللی دانشجویی با 75 بخش دانشگاهی در هشت کشور.
 • تولید فیلم مستند شمارش معکوس تا صفر را با همکاری لارنس بندر (Lawrence Bender).
 • خدمت کردن به عنوان کمیسر در کمیسیون پهنای باند توسعه دیجیتال، یک ابتکار از سازمان ملل که دسترسی جهانی به خدمات پهنای باند را ترویج می کند.
 •  خدمت کردن در کمیسیون جهانی سیاست مواد مخدر با رهبران سیاسی و فرهنگی سابق آمریکای لاتین و جاهای دیگر به منظور تقویت تلاش برای دستیابی به قوانین انسانی تر و منطقی تر مواد مخدر در سال 2011.
 • پیوستن به بنیاد حیات وحش آفریقا و شریک WildAid برای کمپین “نه بگو”، ابتکاری برای آگاهی عمومی در مورد مسائل شکار غیرقانونی و قاچاق حیات وحش در سال 2014.
 • از مخالفان مجازات اعدام است و می گوید: مجازات اعدام همیشه ظالمانه، وحشیانه و غیرانسانی است. جایی در جهان ندارد.
 • در 1 دسامبر 2020 Virgin Orbit بورسیه پتی گریس اسمیت را راه اندازی کرد که برای ارائه تجربه کاری با حقوق و مربیگری در صنعت هوافضا برای دانشجویان سیاه پوست طراحی شده است.

افتخارات و جوایز ریچارد برانسون

 • دریافت جایزه لوح طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا در سال 1992.
 • اعطای مدرک افتخاری دکترای فناوری از دانشگاه لافبورو (Loughborough) در سال 1993.
 • اعطای افتخار شوالیه لیسانس به دلیل خدماتش به کارآفرینی توسط الیزابت دوم در سال 1999.
 • شناخته شدن با عنوان شوالیه، توسط چارلز، شاهزاده ولز در 30 مارس 2000.
 • برانسون دریافت جایزه تونی جانوس برای دستاوردهایش در حمل و نقل هوایی تجاری در سال 2000.
 • معرفی شدن به تالار مشاهیر بین‌المللی هوا و فضا در موزه هوا و فضای سن دیگو در سال 2000.
 •  قرار گرفتن در فهرست 100 بریتانیایی بزرگ بی بی سی و کسب رتبه 85 توسط رای مردم در سال 2002.
 •  قرار گرفتن در فهرست 100 تأثیرگذارترین افراد جهان در مجله تایم در سال 2007.
 • دریافت جایزه شهروند جهان از انجمن خبرنگاران سازمان ملل متحد به دلیل حمایت او از اهداف زیست محیطی و بشردوستانه در سال 2007.
 • دریافت جایزه رسانه آلمانی در سال 2011.
 • دریافت جایزه ISTA توسط انجمن بین المللی حمل و نقل فضایی در لاهه به دلیل دستاوردهای پیشگام خود در توسعه سیستم های حمل و نقل زیرمداری با “Virgin Galactic” در سال 2011.
 • در 11 فوریه 2012، دریافت جایزه شایستگی رئیس آکادمی ملی هنرهای ضبط و علوم به دلیل کمک هایش به صنعت موسیقی در 11 فوریه 2012.
 •  دریافت مدرک افتخاری دکترای افتخاری از دانشگاه فناوری کاوناس در کاوناس، لیتوانی در 2 ژوئن سال 2013.
 •  برانسون دریافت جایزه تجارت برای صلح 2014، در 15 مه 2014.
 •  شناخته شده توسط ساندی تایمز به عنوان تحسین برانگیزترین فرد تجاری در پنج دهه گذشته در در 21 سپتامبر 2014.
 • برانسون معرفی شدن توسط سازمان OUTstanding به عنوان متحد شماره 1 LGBT در 9 اکتبر 2014.
 • قرار گرفتن در رتبه 1 فهرست 100 کارآفرین بریتانیایی با نفوذ توسط شرکت مستقر در بریتانیا Richtopia در 29 اکتبر 2015.

کتاب های ریچارد برانسون

نام کتاب نام انگلیسی کتاب سال انتشار
کتاب از دست دادن بکارت من: چگونه زنده ماندم، لذت بردم و کسب و کار به روش خودم ثروتمند شدم Losing My Virginity: How I’ve Survived, Had Fun, and Made a Fortune Doing Business My Way 1998
کتاب پیچ آن، اجازه دهید آن را انجام دهیم Screw It, Let’s Do It 2006
کتاب . بیایید آن را خراب نکنیم، بیایید فقط آن را انجام دهیم: درس های جدید برای آینده . Let’s Not Screw It, Let’s Just Do it: New Lessons for the Future 2007
کتاب کسب و کار برهنه شد Business Stripped Bare 2008
کتاب دفتر خاطرات قطبی: زنده ماندن روی یخ نازک Arctic Diary: Surviving on Thin Ice 2008
کتاب رسیدن به آسمان:
بالون سواری، آدم پرندگان و انفجار در فضا
Reach for the Skies:
Ballooning, Birdmen and Blasting into Space
2010
کتاب جهانی سازی آشکار شد: درس هایی در تجارت بین المللی Globalisation Laid Bare: Lessons in International Business 2010
کتاب تجارت را طبق معمول انجام دهید Screw Business as Usual 2011
کتاب مانند یک باکره: رازهایی که در مدرسه بازرگانی به شما یاد نمی دهند Like a Virgin: Secrets They Won’t Teach You at Business School 2013
کتاب راه باکره: چگونه گوش کنیم، بیاموزیم، بخندیم و رهبری کنیم The Virgin Way: How to Listen, Learn, Laugh and Lead 2014
کتاب پیدا کردن بکارت من Finding My Virginity 2017

سخنان ریچارد برانسون

 • شما با رعایت قوانین راه رفتن را یاد نمی گیرید. شما با انجام دادن و با زمین خوردن یاد می گیرید.
 • از شکست های خود خجالت نکشید، از آنها درس بگیرید و دوباره شروع کنید.
 • هدفتان هرچه باشد هرگز موفق نخواهید شد مگر اینکه ترس هایتان را رها کنید و پرواز کنید.
 • چیزهایی که به سختی به دست می آیند ارزشمندتر از چیزهایی هستند که خیلی راحت به دست می آیند.
 • چقدر مرز بین نبوغ و جنون و بین اراده و لجاجت باریک است.
 • فرصت های تجاری مانند اتوبوس هستند، همیشه فرصت دیگری در راه است.
 •  تنها کسی که می تواند کسب و کار شما را به موفقیت برساند سرمایه گذار یا حتی مربی نیست، این شما هستید.
 • در حال حاضر من فقط خوشحالم که زنده هستم و حمام طولانی خوبی داشته ام.
 • رویکرد معمولی من به زندگی این است که بگویم آن را حل کن، بیا انجامش دهیم.

اینستاگرام ریچارد برانسون

یوتیویب ریچارد برانسون

سایت ریچارد برانسون