زندگینامه ناپلئون هیل

فهرست محتوای این مقاله

ناپلئون هیل کیست ؟

ناپلئون هیل که نام کامل او اولیور ناپلئون هیل ( Oliver Napoleon Hill ) است ، در 26 اوکتبر سال 1883 متولد شده و در تاریخ 8 نوامبر سال 1970 در سن 87 سالگی فوت کرده است؛ او یک نویسنده آمریکایی و یکی از پیشگامان سبک مدرن ادبیات موفقیت شخصی می باشد که بهترین کتاب او با نام ” بیندیشید و ثروتمند شوید ” ( Think and Grow Rich ) در سال 1937 چاپ شده و در بین پر فروش ترین کتاب های خود آموز در تاریخ ثبت شده است . ناپلئون هیل تقریبا در تمام طول زندگی‌ خود اصول دستیابی به موفقیت را در کتاب ها سمینار هایش توضیح و آموزش داده است.

نام به فارسى ناپلئون هیل
نام به انكليسى Napoleon Hill
تاریخ تولد 26 اوکتبر 1883
تاریخ مرگ 8 نوامبر 1970
محل زندگی آمریکا
همسر ندارد
شغل نویسنده و سخنران
ثروت نامشخص

دوران کودکی و خانواده ناپلئون هیل

ناپلئون هیل در کابین یک اتاق در نزدیکی شهر آپالاچی پوند در جنوب غربی ویرجینیا متولد شد . او فرزند جیمز مونرو هیل (James Monroe Hill) و سارا سیلوانیا (بلر) و نوه جیمز مدیسون هیل و الیزابت (جونز) بود. اجداد ناپلئون هیل انگلیسی بودند و پدربزرگش از انگلستان به ایالات متحده آمد و در سال 1847 در جنوب غربی ویرجینیا مستقر شد. ناپلئون هیل در دوران کودکی بسیار خشن‌ و سرکش بود و همیشه به کودکان هم سن و سال خود که خوراکی‌ های متنوعی می‌خوردند و لباس نو و خوب می ‌پوشیدند با افسوس نگاه می‌کرد. مادر ناپلئون هیل در سن 9 سالگی به دلیل تغذیه ناسالم و دلیل بیماری فوت کرد، بعد از مرگ مادر ، زندگی برای ناپلئون هیل خیلی سخت شد .

ناپلئون هیل از آزار و اذیت همسایه ‌ها لذت می ‌برد، آنقدر نترس بود که با خودش اسلحه حمل می‌کرد. او همچنین از جسی جیمز یاغی معروف آن زمان برای خودش یک بت ساخته بود و او را نماد قدرت و شهرت میدانست . ناپلئون هیل در کودکی پرخاشگر ترین پسر منطقه به حساب می‌آمد و ازین لحاظ به خودش افتخار می‌کرد . پدر ناپلئون هیل دو سال بعد با نامادری او به نام مارتا ازدواج کرد . نامادری هیل تاثیر خوبی روی او گذاشت . او بیوه و یک مدرس مدرسه بود ، بنابراین او را که تقریبا وحشی متولد شده بود به مدرسه و کلیسا فرستاد. در سن 13 سالگی ، ناپلئون هیل شروع به نوشتن با عنوان ” خبرنگار کوهستانی ” در روزنامه پدرش کرد و در سن 15 سالگی ، ناپلئون هیل با یک دختر محلی که او را متهم به پدر شدن فرزندش کرده بود ، ازدواج کرد . اما پس از مدتی دختر ادعا خود را رد کرد و ازدواج لغو شد. در سن 17 سالگی او از دبیرستان فارغ التحصیل شد و برای شرکت در مدرسه کسب و کار به تازول (Tazewell) ، ویرجینیا رفت.

تاریخچه وقایع زندگی ناپلئون هیل

ناپلئون هیل در سال 1901 ، کار خود را به عنوان دستیار برای روفوس آیرس، که وکیل ، معدن دار ( ذغال سنگ ) و دادستان کل سابق ویرجینیا بود پذیرفت. نویسنده Richard Lingeman می گوید که ناپلئون هیل بعد از محرمانه نگه داشتن جریان مرگ مدیر معدن قبلی که به دلیل خوردن مشروب و شلیک گلوله بود ، موفق به استخدام در این موقعیت شغلی شد. ناپلئون هیل خیلی سریع از کار مدیریت معدن خارج شد و قبل از این که از نظر مالی دچار بحران شود در مدرسه حقوق شروع به تحصیل کرد . بعدا در زندگی‌اش او از عنوان ” وکیل قانون ” استفاده کرد ، گرچه در بیوگرافی رسمی او هیچ سابقه ای از ارائه خدمات وکالت قانونی به هیچ کس یافت نشد.

ناپلئون هیل در سال 1907 به شهر موبایل در آلاباما نقل مکان کرد و کمپانی Acree-Hill Lumber را تاسیس کرد . در اکتبر  1908 ، روزنامه The Pensacola Journal گزارش داد که این شرکت ورشکسته شده و نامه های الکترونیکی گزارش کار این شرکت تقلبی هستند . این روزنامه گزارش داد که شرکت چوب ناپلئون هیل چوب را از بیرون موبایل ، از جمله مناطق دیگر در آلاباما و حتی از فلوریدا ، خریداری کرده است و چوب را با قیمتی بسیار پایین فروخته و در نتیجه این شرکت سودی نداشته است. در طول مه 1909 ناپلئون هیل به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد و ” دانشگاه خودروی واشنگتن ” را افتتاح کرد ، جایی که او به دانشجویان دستور داد تا خودروسازی را شروع کنند و خودروهای خود را به فروش برسانند .

ناپلئون هیل
ناپلئون هیل

دانشگاه برای شرکت کارتر موتور (Carter Motor) ، که در اوایل سال 1912 اعلام ورشکستگی کرد موتور خودرو را مونتاژ میکرد . در ماه آوریل 1912، مجله خودرو Motor World دانشگاه، ناپلئون هیل را متهم کرد که مواد مورد استفاده برای ساخت موتور ها گول زننده هستند و هر کس با سطح دانش متوسط نیز متوجه این موضوع می شود . یک سال بعد دانشگاه هیل به کسب و کار خود پایان داد. پس از پایان دانشگاه ، ناپلئون هیل با خانواده همسرش به Lumberport West در غرب ویرجینیا رفت . او بعدا به شیکاگو نقل مکان کرد و در تدرس دانشگاه LaSalle Extension University همکاری کرد که یکی از زیر مجموعه های فروشگاه Betsy Ross Candy بود. در طول سپتامبر 1915 ، هیل به عنوان رئیس در دانشگاه جدید به نام ” موسسه تبلیغات جورج واشینگتن ” شروع به کار کرد و قصد داشت اصول موفقیت و اعتماد به نفس را آموزش دهد.

در 4 ژوئن  1918، شیکاگو تریبیون گزارش داد که ایالت ایلینوی دو حکم را برای دستگیری ناپلئون هیل صادر کرده است که متهم به نقض قوانین ” آبی آسمانی ” به دلیل تقلب در تلاش برای فروش سهام مدرسه خود با سرمایه گذاری 100،000 دلاری می باشد در صورتی که دارایی مدرسه تنها 1200 دلار ارزیابی می شود . مدرسه به زودی پس از آن پایان یافت. بعدا ها او می گوید که وی بر خدمت در جنگ جهانی اول در خلال سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۸ مطرح شده است. ناپلئون هیل سال‌ ها بعد از جنگ گفته بود که در پایان جنگ جهانی اول، به وودرو ویلسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا، مشاوره می ‌داد. در طول سال 1922 ، ناپلئون هیل مدرسه ” Intra-Wall Correspondence ” را ، که یک بنیاد خیریه برای ارائه مواد آموزشی به زندانیان در اوهایو بود را آغاز کرد .این بنیاد توسط یکی از متهمان پیشین به نام باتلر استورک ، که بعدها مجدد در 1923 به زندان افتاد هدایت می شد.

ناپلئون هیل درباره موفقیت با هدف کسب ثروت می نویسد

ناپلئون هیل پس از شکست در کسب‌ و کارهای مختلف و یاد گرفتن روش موفقیت، نوشتن کتاب درباره‌ی موفقیت را به ‌عنوان مسیر زندگی شغلی خود در نظر گرفت. اولین تصمیم او، راه ‌اندازی مجله‌ هایی مستقل بود که از این مجله ها می‌توان به Hill’s Golden Rule و Napoleon Hill’s Magazine اشاره کرد. ناپلئون هیل در مسیر کسب ‌و کار خود، فعالیت‌ های خیریه را نیز امتحان کرد که باز هم با اتفاقات بسیاری مواجه شد مانند، اعمال مجرمانه و کلاهبرداری همراه بود. او مؤسسه خیریه ایی برای آموزش مهارت به زندانیان اوهایو راه‌ اندازی کرد که بعدا مشخص شد توسط یک کلاهبردار مدیریت می‌ شد. باتلر استروک، مدیر شرکت آموزشی ناپلئون هیل بود که بعدا دوباره در سال ۱۹۲۳ به زندان رفت.

موفقیت در زندگی ناپلئون هیل

در طول سال 1928 ، ناپلئون هیل به فیلادلفیا نقل مکان کرد و یک ناشر مبتنی بر کانکتیکات را متقاعد کرد تا اثر هشت جلدی خود ” قانون موفقیت ” ( The Law of Success ) را منتشر کند . این کتاب اولین موفقیت اصلی ناپلئون هیل بود ، که او را قادر می ساخت شیوه زندگی مرفه را به دست آورد. تا سال 1929 ، او با کمک بعضی وام دهندگان ، یک خودرو رولز رویس و ششصد ملک در کوه های Catskill را خریداری کرده بود . با این وجود ، رکود بزرگ ، اموال ناپلئون هیل را تحت تأثیر قرار داد و باعث شدناپلئون هیل تا پایان سال 1929 مالکیت املاک خود در کوه Catskills را از دست دهد. کار چاپ بعدی هیل ، ”نردبان سحر و جادو برای موفقیت ” ( The Magic Ladder To Success ) با شکست در تجارت مواجه شد.

در طول چند سال آینده ، هیل مانند گذشته شروع به سرمایه گذاری های مختلف کوتاه مدت کرد و به سفر در کشور پرداخت. در طول 1935 ، همسر ناپلون هیل ، فلورانس برای طلاق در فلوریدا اقدام کرد . در طول سال 1937 ، ناپلئون هیل بهترین کتاب خود را با نام ” بیندیشید و ثروتمند شوید ” ( Think and Grow Rich ) منتشر کرد . همسر جدید هیل ، راس لی بیلند ، به طور قابل توجهی به نوشتن و ویرایش ” Think and Grow Rich ” کمک کرد . بعدها افرادی که بیوگرافی او را نوشتند می گویند که این کتاب بیش از 20 میلیون نسخه در طول 50 سال فروخته است.

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل
کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل

ناپلئون هیل یک بار دیگر ثروتمند شد و دوباره زندگی مرفه خود را شروع کرد ، املاک جدیدی را در کوه دورا ، فلوریدا خریداری کرد . پس از چند سال همسر او در سال 1940 طلاق گرفت ، بسیاری از ثروت او به همسرش راس لی هیل رسید زیرا در کپی رایت کتاب نام او نیز ذکر شده بود و او هنگام طلاق شکایت کرد تا حق او از فروش کتاب به او پرداخت شود . پس از آن ناپلئون هیل مجدد برای رسیدن به موفقیت تلاش کرد. ناپلئون هیل یکبار دیگر به مدارس سخنرانی رفت و کتاب های دیگری را نیز با موضوعات موفقیت ، ثروت و قانون جذب تالیف کرد .

وی چنان معروف و محبوب شد. که برخی از سود جویان با عنوان هایی مانند کلاهبردار ناپلئون هیل به دنبال کسب درآمد و یا توجه شده اند. ناپلئون هیل توانست برخی از کلمات که در ذهن ما محدودیت هایی ایجاد کرده است بشکند. تفاوت های او فقط در میزان دارایی و نوع زندگیش نبود، بلکه فرق او با افراد عادی در نوع فکر کردنش بود و همین امر موجب شده بود که زندگی و داراییش با مردم دیگر فرق های بسیاری داشته باشد. اما چه اتفاقی در طول این سال ها باعث این تفاوت بزرگ شده بود ؟

ملاقات ناپلئون هیل و اندرو کارنگی

در سال 1908 ناپلئون هیل با اندرو کارنگی که در آن زمان یکی از ثروتمند ترین افراد جهان به شمار میرفت ملاقات می کند. اندرو کارنگی برای ناپلئون هیل توضیحاتی در مورد قانون موفقیت می دهد و به او می گوید حاضر است به مدت 20 سال او را استخدام کند تا با افراد موفق و ثروتمند مصاحبه کرده و این اسرار را از روی رفتار و مراحل زندگی این افراد کشف کند. در نهایت قرار آنها بر این می شود که اندرو کارنگی ، ناپلئون هیل را به افراد موفق آن زمان مانند توماس ادیسون ، هنری فورد ، الکساندر گراهام بل و بسیاری افراد دیگر معرفی کند و در ازای آن او برای بررسی زندگی آنها و کشف این راز ها زمان بگذارد. ( هیچ پولی به عنوان مزد به او پرداخت نکرد . این یک چالش بود ).

در حقیقت ناپلئون هیل در طول سال هایی که با شکست و موفقیت های پی در پی رو به رو می شد در حال بررسی این قوانین و نتیجه گیری از آنها بود تا فرمول اصلی موفقیت را کشف کند. این جریان بعد ها و پس از مرگ اندرو کارنگی توسط ناپلئون هیل ذکر شد اما تمامی افرادی که او از آنها نام برده است تایید کرده اند که همچین معرفی را توسط اندرو کارنگی داشته اند.

ملاقات ناپلئون هیل و اندرو کارنگی
ملاقات ناپلئون هیل و اندرو کارنگی

اتهامات وارد شده به ناپلئون هیل

شایعه دروع بودن ملاقات ناپلئون هیل با اندور کارنگی

صحت بسیاری از ادعاهای هیل به طور گسترده مورد  بحث قرار گرفته است. همکاری ناپلئون هیل با اندرو کارنگی هرگز توسط خود کارنگی و املاک کارنگی تایید نشده است، و ظاهراً هیل تنها پس از مرگ کارنگی شروع به ادعای مصاحبه با کارنگی کرد. به غیر از نوشته های هیل، هیچ گزارشی از برگزاری این دیدار وجود ندارد. دیوید نساو (David Nasaw)، زندگی‌نامه‌نویس کارنگی، اظهار داشت که هیچ مدرکی دال بر اینکه کارنگی و هیل تا به حال ملاقات کرده‌اند یا این کتاب معتبر بوده است پیدا نکرده است.

شایعه دروع بودن ملاقات ناپلئون هیل با توماس ادیسون و دیگران

خارج از نوشته های خود ناپلئون هیل و جدای از ملاقات کوتاهی با توماس ادیسون (Thomas Edison) در سال 1923، شواهدی برای بسیاری از ادعاهای دیگر ناپلئون هیل مبنی بر ملاقات با مردان مشهور دیگر وجود ندارد. بر اساس بیوگرافی رسمی ناپلئون هیل، دلیل این امر این است که عکس‌های او، نامه‌های روسای جمهور و تأیید نامه‌های مردان مشهور، همگی در آتش سوزی گم شدند. گذشته از اینها و اتهامات کلاهبرداری، دیگر ادعاهای ناپلئون هیل زیر سوال رفته است. هیچ مدرک شناخته شده ای وجود ندارد که نشان دهد او به رئیس جمهور ویلسون (Wilson) برای مذاکره در مورد تسلیم شدن آلمان در جنگ جهانی اول کمک کرده است. ناپلئون هیل به روزولت (Roosevelt) کمک کرد تا گفتگوهای کنار آتش خود را بنویسد یا اینکه وکیل بوده هیچ گزارش شناخته شده ای از ملاقات هیل با مردان مشهوری که او ادعا می کرد با آنها مصاحبه کرده است وجود ندارد.

توماس ادیسون در کنار ناپلئون هیل
توماس ادیسون در کنار ناپلئون هیل

زندگی شخصی ناپلئون هیل

در ژوئن 1910 ، در حالی که مدیریت دانشگاه خودرو خود را داشت ،  ناپلئون هیل ازدواج اول خود را با فلورانس الیزابت هورنر (Florence Elizabeth Horner) انجام داد . این زوج اولین فرزند خود جیمز (James) را در سال 1911 ، فرزند دوم خود را به نام ناپلئون بلردر (Napoleon Blair) سال 1912 و فرزند سوم دیوید ( David) را در سال 1918 به دنیا آوردند. فلورانس در سال 1935 از ناپلئون هیل جدا شد. بعد از جدایی انی، ناپلئون هیل با راس لی بیلند (Rosa Lee Beeland) ازدواج کرد. در سال 1940 بود که این زوج از یکدیگر جدا شدند. ناپلئون هیل برای بار سوم با بانویی به نام آنی لو نورمن (Annie Lou Norman) که 47 ساله بود ملاقات کرد و یک خانه اجاره کرد. آنها در طول سال 1943 ازدواج کردند و به کالیفرنیا نقل مکان کردند .

آثار و کتاب های ناپلئون هیل

ناپلئون هیل کتاب های بسیار زیادی منتشر کرده است. اولین کتاب ناپلئون هیل با نام قوانین موفقیت در 16 درس منتشر شد که در طول چندین سال توسط او ویرایش و تکمیل شد . برخی افراد اعتقاد دارند که کتاب های ناپلئون هیل سانسور شده هستند و بعضی اطلاعات مهم از آنها حذف شده است . این کاملا اشتباه است. نسخه اولیه کتاب قوانین موفقیت با زبان و لهجه قدیمی انگلیسی نوشته شده و ناپلئون هیل در طول چندین سال فقط اصلاح روی نوشتار و نگارش انجام داد و محتوای کتاب را تکمیل کرد ؛ هیچ قسمتی از کتاب توسط ناپلئون هیل یا به دستور کس دیگری حذف نشده است. در حقیقت شاید تنها دروغی که باعث می شود شما این کتاب ها را مطالعه نکنید تا به موفقیت برسید همین سانسور شدن کتاب ها باشد! افراد زیادی در طول زمان با مطالعه کتاب های ناپلئون هیل مخصوصا کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید به موفقیت و ثروت فراوانی رسیده اند.

نام فارسی کتاب نام انگلیسی کتاب سال انتشار
کتاب قوانین موفقیت The Law of Success 1928
کتاب نردبان جادویی موفقیت The Magic Ladder to Success 1930
کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید Think and Grow Rich 1937
کتاب برتری از شیطان Outwitting the Devil 1398
کتاب چطور راه خود برای زندگی را بفروشیم How to Sell Your Way Through Life 1939
کتاب شاه کلید ثروت The Master-Key to Riches 1945
کتاب چطور درامد خود را افزایش دهید How to Raise Your Own Salary 1953
کتاب موفقیت از طریق نگرش ذهنی مثبت Success Through a Positive Mental Attitude 1959
کتاب ثروتمند شوید ! با آرامش خاطر Grow Rich!: With Peace of Mind 1967
کتاب موفق شوید و با اقناع ثروتمند شوید Succeed and Grow Rich Through Persuasion 1970
کتاب شما می توانید معجزه های خود را انجام دهید You Can Work Your Own Miracles 1971

مرگ ناپلئون هیل

ناپلئون هیل پس از تجربه یک زندگی کامل در سن 87 سالگی و در تاریخ هشتم نوامبر سال ۱۹۷۰، در جنوب «کارولینا» در حالی که مشغول نوشتن کتاب ” You Can Work Your Own Miracles ” بود ، چشم از جهان فروبست.

سخنان ناپلئون هیل

  • هر چیزی که ذهن بتواند تصور و باور کند، می تواند به آن برسد.
  • شما ارباب سرنوشت خود هستید. شما می توانید محیط خود را تحت تأثیر قرار دهید، هدایت و کنترل کنید. شما می توانید زندگی خود را آنطور که می خواهید بسازید.
  • اگر نمی توانید کارهای بزرگ انجام دهید، کارهای کوچک را به روشی عالی انجام دهید.
  • عمل معیار واقعی هوش است.
  • تنها محدودیت‌های ما محدودیت‌هایی است که در ذهن خود ایجاد می‌کنیم.
  • اکثر شکست ها، شکست های موقتی هستند.
  • نقطه شروع همه دستاوردها، آرزوست.

سایت ناپلئون هیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *