زندگینامه جیم ران

فهرست محتوای این مقاله

جیم ران کیست ؟

بهبود دادن خود، یک هدف ناخودآگاه برای همه است، حتی برای کسانی که به ندرت آن را تصدیق می کنند و همچنین برای کسانی که آشکارا آن را در ذهن خودآگاه خود درک می کنند. داستان امانوئل جیمز ران (Emanuel James Rohn)، که با نام حرفه‌ای جیم ران شناخته می‌شود، به عنوان یک آمریکایی که هم کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی بود، تمثیل خوبی است.

برای بیش از 40 سال، جیم ران هنر خود را مانند یک هنرمند ماهر تقویت کرد. به مردم در سراسر جهان در ساخت استراتژی‌های زندگی کمک کرد که تخیل آنها را در مورد آنچه ممکن است، گسترش داد. کسانی که این امتیاز را داشتند که صحبت های او را بشنوند، می توانند ظرافت و عقل سلیم مطالب او را تأیید کنند. پس تصادفی نیست که او هنوز به طور گسترده به عنوان یکی از تأثیرگذارترین متفکران عصر ما شناخته می شود و بسیاری آن را یک گنجینه ملی می دانند. او کتاب‌ها و برنامه‌های صوتی و تصویری بی‌شماری تألیف کرد و به ایجاد انگیزه و شکل‌دهی یک نسل کامل از مربیان توسعه شخصی و صدها مدیر اجرایی از شرکت‌های برتر آمریکا کمک کرد.

نام به فارسى جیم ران
نام به انكليسى Jim Rohn
تاریخ تولد ۲۵ سپتامبر ۱۹۳۰
تاریخ مرگ ۵ سپتامبر ۲۰۰۹
محل زندگی نامشخص
همسر ندارد
شغل کار آفرین و نویسنده
ثروت نامشخص

زندگی شخصی جیم ران

جیم ران در 17 سپتامبر سال 1930 در یاکیمای واشنگتن ( Yakima, Washington)، در خانواده ای فقیر به دنیا امد. پدرش امانوئل (Emmanuel) و مادرش کلارا ران (Clara Rohn) نام داشت.  پدر وی، مالکی یک مزرعه در آیداهو بود، بنابراین جیم ران در همان مزرعه دوران کودکی خود را سپری نمود. پدر و مادر جیم ران علاقمند بودند که فرزند انها جیم ران، به مدرسه برود و به مدارج عالی دانشگاهی را طی کند. بنابراین جیم ران را روانه ی یک مدرسه ی محلی کردند. اما جیم به نتیجه رسید که در مدرسه تنها چدستاوردی که می تواند داشته باشد این است که بتواند یک دانش جزئی را بیاموزد. پدر جیم ران، امانوئل در داستان گویی مهارت شگرفی داشت اما آن طور که به نظر می رسید این مهارت کمکی به فرزندش جیم ران برای خلق ابتکارات در وی نداشت. در طول تحصیلات، جیم ران به نتیجه رسید که تحصیل انچه را که او می خواهد برایش به ارمغان نمی آورد. بنابراین پس از یک سال تحصیل در دانشگاه، آن را ترک کرد و به دنبال علائق خود و یافتن شغل مورد نظر خود رفت. در 25 سالگی بود که او ورشکسته شد اما ناامید نشد، مجددا تلاش کرد و زندگی خود را از ابتدا ساخت.

فعالیت های حرفه ای جیم ران

پس از آنکه جیم ران دانشگاه را ترک نمود، زندگی حرفه ای خود را با شغلی به عنوان مدیر منابع انسانی در فروشگاه Sears آغاز کرد. درست در همین زمان بود که یکی از دوستانش، جیم ران را به سخنرانی کارآفرین معروف جان ارل شوف (John Earl Shoaff) دعوت کرد. در سال 1955، Rohn به عنوان توزیع کننده به تجارت فروش مستقیم Shoaff AbundaVita پیوست.

در سال 1957، جیم ران از همکاری خود با AbundaVita استعفا داد و به Nutri-Bio، یکی دیگر از شرکت‌های فروش مستقیم پیوست. در این زمان بود که بنیانگذاران شرکت، از جمله شوف، شروع به راهنمایی او کردند.[3] پس از این مربیگری، جیم ران یکی از بزرگترین سازمان های شرکت را ساخت. در سال 1960، زمانی که Nutri-Bio به کانادا گسترش یافت، شوف و سایر بنیانگذاران، جیم ران را به عنوان معاون رئیس سازمان انتخاب کردند. اما در اوایل دهه 1960 Nutri-Bio از کار افتاد. در طول شش سال بعد، جیم ران اولین ثروت خود را به دست آورد، اما تمایلی به اینکه راجع به موفقیت خود صحبت کند نداشت. سرانجام جیم ران به بورلی هیلز (Beverly Hills) در کالیفرنیا نقل مکان کرد. در آنجا بود که یکی از دوستانش در باشگاه روتاری از او خواست که داستان موفقیت خود را تعریف کند، که جیم ران آن را “مزرعه آیداهو” نامید.

سخنرانی جیم ران به قدری خوب پیش رفت که دعوت نامه های بیشتری برای بازگو کردن داستان موفقیت خودش دریافت کرد و بهتر از آن، برای بازگو کردن این داستان، به جیم ران هزینه پرداخت کردند. در ابتدا، جیم ران در مقابل کلاس‌های کالج و دبیرستان و در باشگاه‌ها سخنرانی می‌کرد.در سال 1963 در هتل بورلی هیلز (Beverly Hills) اولین سمینار عمومی خود را برگزار کرد. سپس شروع به ارائه سمینارها در سراسر کشور کرد، داستان خود را بیان کرد و فلسفه رشد شخصی خود را آموزش داد. از آن زمان به بعد، او به پیشگامی در صنعت خودیاری و توسعه شخصی تبدیل شد و زندگی میلیون ها نفر را از طریق مطالب تغییر دهنده زندگی خود تحت تاثیر قرار داد.

در طول دهه 1970،جیم ران تعدادی سمینار برای استاندارد اویل برگزار کرد. در همان زمان، او در یک تجارت توسعه شخصی به نام «ماجراجویی در موفقیت» شرکت کرد که هم سمینارهای زنده و هم کارگاه‌های توسعه شخصی را به نمایش گذاشت. او بیش از 40 سال سمینارهایی را در سراسر جهان ارائه کرد.

جیم ران که یک نویسنده، یک کارآفرین و یک میلیونر بود و از صفر شروع کرده بود، مصمم بود به اطرافیانش کمک کند تا در زندگی به آنچه می‌خواهند برسند. سمینارهای او در مجموع به مدت 39 سال ادامه یافت و بدون احتساب آن، او تقریباً 4 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داد، که در مجموع 6000 مخاطب بودند. جیم ران در سال 1985 برنده جایزه CPAE از انجمن ملی سخنرانان شد. او بیش از 25 کتاب و همچنین برنامه های صوتی و تصویری نوشت.بسیاری از سخنرانی های او اکنون به صورت رایگان در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام در دسترس هستند.

تاثیرگذاری جیم ران

جیم ران دانه ای کاشت که به درخت زیبایی تبدیل شد. سالهاست که مردم از میوه آن درخت بهره مند شده اند. تدریس خصوصی او زندگی میلیون‌ها نفری را که امیدشان را کاملاً از دست داده بودند تغییر داده است و آنها را هر روز به سمت رشد بهتر و بهتر سوق داده است. این موضوع توسط مارک ویکتور هانسن (Mark Victor Hansen)، سنبورن (Sanborn)، آنتونی رابینز (Anthony Robbins)، برایان تریسی (Brian Tracy) و جک کنفیلد (Jack Canfield) مربوط می شود. جک کنفیلد مجموعه کتاب های سوپ مرغ را نوشته است. تی هارو اکر (T. Harv Eker) هم نویسنده و هم معلم وینسنت نوابغ ایوانز در اندونزی بود.

میراث جیم ران

جیم ران حتی پس از مرگش نیز مجبوب بوده، دوست داشته شده و مورد تجلیل قرار گرفته و هرگز فراموش نشده است. یک ویدیوی اختصاصی آنلاین که به او تقدیم شده است بیش از صد هزار بار دیده شده است و مردم همچنان با بخش هایی از او که در دنیایی که او از آنجا رفته ضبط شده است، راهنمایی او را به دست می آورند. میلیون‌ها نفر هنوز به دلیل تمام چیزهایی که او پشت سر گذاشته است، در مورد زندگی بینش کسب می‌کنند.

مرگ جیم ران

سرانجام جیم ران در 5 سپتامبر 2009، در سن 79 سالگی بر اثر فیبروز ریوی درگذشت. او در پارک یادبود Forest Lawn در گلندیل (Glendale)، کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

کتابهای جیم ران

نام کتاب نام انگلیسی کتاب سال انتشار
کتاب جادوی کار پاره وقت The magic of part-time work
کتاب معجزه در درون توست Miracle inside you
کتاب دوازده ستون Twelve columns
کتاب درس‌های زندگی Life lessons
کتاب قاتل شما کیست؟ Who is your killer
کتاب هنر زندگی استثنایی the-art-of-exceptional-living 2003
کتاب صعود به اوج: راهنمای موفقیت Rising to the Top: A Guide to Success 2007
کتاب کلیدهای موفقیت Keys to Success 2011
کتاب فلسفه من برای زندگی موفق My Philosophy for Successful Living 2011
کتاب فصل های زندگی The Seasons of Life 2011
کتاب پنج قطعه‌ی اصلی از پازل زندگی The Five Major Pieces to the Life Puzzle 2011
کتاب رهبری یک زندگی الهام گرفته Leading an Inspired Life 2011
کتاب هفت کلید طلایی ثروتمند شدن   7Strategies for Wealth & Happiness: Power Ideas from America’s Foremost Business Philosopher 2013
کتاب مجموعه کامل راهنمای جیم ران The Jim Rohn Guides Complete Set 2014

جملات انگیزشی جیم ران

  • ای کاش راحت تر بود، کاش بهتر بودی. آرزوی مشکلات کمتر نداشته باشید، برای مهارت های بیشتر آرزو کنید. برای چالش کمتر آرزو نکنید، برای خرد بیشتر آرزو کنید.
  • از هر کجا که هستید و با هر چیزی که دارید شروع کنید.
  • تحصیل، شما را امرار معاش می کند. خودآموزی شما را ثروتمند خواهد کرد.
  • انگیزه چیزی است که شما را مجبور به حرکت کردن می کند. عادت چیزی است که آن را مکرر انجام می دهیم.
  • اگر واقعاً می خواهید کاری را انجام دهید، راهی پیدا خواهید کرد. اگر این کار را نکنید، بهانه ای خواهید یافت.
  • روی خودت بیشتر از کارت کار کن.
  • شما برای یک ساعت، حقوق دریافت نمی کنید. به ازای ارزشی که به ساعت می آورید، دستمزد دریافت می کنید.
  • اگر اوضاع را دوست ندارید، آن را تغییر دهید! تو درخت نیستی.
  • بدون تصمیم گیری نمی توانید پیشرفت کنید.

سایت جیم ران

اینستاگرام جیم ران